Szef resortu obronności zapowiedział, że w przyszłym roku postara się o wprowadzenie przysposobienia wojskowego do polskich szkół. Antoni Macierewicz stwierdził, że jest to ważny element przygotowujący społeczeństwo na wszelkie sytuacje kryzysowe.

Minister stwierdził, że wyrzucenie przysposobienia wojskowego z programu nauczania polskich placówek edukacyjnych było błędem. Dlatego też Macierewicz ma zamiar naciskać na przywrócenie przysposobienia w edukowaniu młodych Polaków. Przysposobienie wojskowe miałoby być jedną z części wychowania obywatelskiego.

 – Ruch proobronny jest bardzo ważnym elementem przygotowania społeczeństwa na sytuację kryzysową, na sytuację zagrożenia. W przyszłym roku będę dążył do tego, by wychowanie obywatelskie obejmowało także przysposobienie wojskowe – zapowiedział minister obrony.

Szef MON oświadczył jednak, że ostateczny głos ma w tej kwestii Anna Zalewska, która to stoi na czele Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jak powiedział Macierewicz, przedmiot będzie obowiązkowy, jeśli Zalewska znajdzie dla niego miejsce w programie nauczania.

 – Byłby to obowiązkowy przedmiot, jeżeli minister Anna Zalewska znajdzie możliwość włączenia go do programu szkolnego. Przedmiot miałby oczywiście obejmować wszystkich uczniów. Ale to jest na razie plan  – zaznaczył Macierewicz.

Minister obrony wyraził też nadzieję, że w jego planie pomogą mu organizacje proobronne. Te miałyby być „dobrym wstępem” zachęcającym młodzież do nauki przysposobienia wojskowego.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


źródło: rmf24.pl
pt

...

Zobacz również