Maciej Maleńczuk kojarzony jest w swojej twórczości z niepokorności. W piosenkach nigdy nie oszczędzał polityków, obojętnie z jakiej partii się wywodzili. Tym razem pozwolił sobie jednak na wybitnie mocny apel. Na łamach tygodnika „Newsweek” opowiedział, co naprawdę myśli o rządach Prawa i Sprawiedliwości.

Maciej Maleńczuk to dziś jeden z ważniejszych showmanów na polskiej scenie muzycznej. Mieszkający w Krakowie artysta nie boi się zawierać głosu w sprawach politycznych. Również w najgorętszym czasie kampanii samorządowej.

Ostro o PiS. Maciej Maleńczuk o dzisiejszej Polsce

Na niespełna tydzień przed wyborami samorządowymi opowiedział w rozmowie z „Newsweekiem” co myśli o obecnych nastrojach. Nie obyło się bez nawiązania do rządów PiS – partii, która od lat wyraźnie prowadzi w sondażach. Nawiązał też do dawnego znajomego z czasów Młodości, zaangażowanego przed laty w środowisko hippisowe Ryszarda Terleckiego.

– Nie rozumiem, jakimi ścieżkami to idzie, że z człowieka wolności stajesz się piewcą systemu. Kumpel, z którym paliłem trawkę, nagle startuje w Krakowie z list PiS-u. Myślę, że w dużej mierze to czysty koniunkturalizm – mówi Maciej Maleńczuk.

Nie jest jeszcze tak źle

Z drugiej strony artysta uważa, że z Polską nie jest jeszcze tak źle, zważywszy, że możemy krytykować rządzących. Jego zdaniem nastroje opozycji o zagrożeniu demokracji są wyraźnie przesadzone.

– Biorą się za tych i za tamtych, ale jakoś nie ma ani jednego procesu – powiedział.

Nawiązał też o tym jak poróżnił się w kulisach telewizji z redaktorem Piotrem Semką. Wcześniej nazwał go „piewcą dobrej zmiany”. Mimo wszystko uważa, że nie są wrogami.

– Przecież nie są to inwektywy, mam po prostu inne zdanie na temat wojny. Nadal będę wyciągał rękę do ludzi, którzy myślą inaczej. Spotkałem kiedyś pana Czarneckiego, którego też nie lubię, bo łże jak pies. Podałem mu rękę, on podał mnie. Mimo wszystko nie jesteśmy jeszcze wrogami.

Śmieje się z PiS, dostaje pogróżki

Z samym PiS jest mu jednak kompletnie nie po drodze. Poeta zdaje sobie sprawę z tego, jak podzieliła społeczeństwo ta partia.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

W jakim stanie jest polska demokracja? Ten raport NIE POZOSTAWIA ZŁUDZEŃ!

– Nie będzie spokoju w moim życiu, będę cały czas występował przeciwko opresyjnej, prawicowej, homofobicznej władzy, która uważa, że nie ma nic lepszego nad Polaków.

To właśnie PiS odbiera Maleńczukowi spokój dnia codziennego. Sam na koncertach pozwala sobie na dygresje w stronę rządu. Ludzie „jeszcze się śmieją”. Swoją drogą niepokorny artysta miał powody do niepokoju.

– Kiedy jeszcze prowadziłem fejsa pod nazwiskiem Maleńczuk, dostawałem setki pogróżek. Grozili, że mi zgwałcą córki, że po Krakowie bezpiecznie nie będę mógł chodzić. Pisali: wiemy, gdzie mieszkasz, spodziewaj się nas.

Rządy PiS zilustrował porównaniem do „hitleropatriotyzmu”. Jego zdaniem prawica chce mieć monopol na patriotyzm, podczas gdy sam, co powtarza od lat, czuje się wielkim patriotą.

– Proszę zostawić trochę patriotyzmu dla mnie, bo też jestem członkiem tego społeczeństwa – przekonywał muzyk.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Maleńczuk szokuje słowami o prezesie PiS. Mówi o seksualności Kaczyńskiego
  2. Meghan Markle jest W CIĄŻY! Dziecko przyjdzie na świat WIOSNĄ
  3. Wszyscy pozwalamy na to swoim psom. Może być to dla nas niezdrowe
  4. Maleńczuk OSTRO do polityków PiS! „Ktoś tu powinien dostać w pysk”

10 cytatów z piosenek Kory, które roztopią najtwardsze serca