O tym Polaku mówi dziś CAŁY ŚWIAT! I nie ma się czemu dziwić

O tym Polaku mówi dziś CAŁY ŚWIAT! I nie ma się czemu dziwić Źródło: fot. pixabay.com

Naukowiec z Uniwersytetu Jagiellońskiego dokonał przełomowego odkrycia. Archeolog Maciej Grzelczyk dotarł do zagłębienia malowideł naskalnych, które przez lata pozostawały poza zasięgiem badaczy. O naszym rodaku mówi dziś cały świat.

Historia naszego gatunku wciąż pozostaje w ogromnej części niezbadana. Naukowcy nie ustają jednak w dążeniach do ujawnienia i spisania jak największej ilości jej tajemnic. Udział w zmaganiach o palmę pierwszeństwa w wyścigu po odkrycia biorą również nasi rodacy. Polacy przyczynili się do ogromnej ilości odkryć geograficznych i kulturowych. Największy wkład mieli, zdaje się na Syberii, gdzie zesłani naukowcy realizowali się zawodowo opisując miejscowy krajobraz i ludy Dalekiego Wschodu Rosji. Także i dziś przedstawiciele naszych uniwersytetów znajdują się na pierwszy stronach gazet. Prawdziwym szokiem dla całego świata okazało się znalezisko naszego archeologa z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Maciej Grzelczyk zadziwił naukowy świat

Grzelczyk zapuścił się w ogromnej mierze niezbadane regiony Tanzanii. Przez lata odstraszały one nieprzebytą dżunglą i muchami tse-tse. 26-latek dotarł jednak do ogromnego zagłębia naskalnych malowideł w rezerwacie Swaga Swaga. Jak dotąd spisano około 50 malowideł, których przewidywana liczba jest o wiele większa. Rysunki są w różnym wieku i przeważnie w jednej tematyce. Prezentują zwierzęta zamieszkujące w regionie: słonie, żyrafy, koniowate. Większość z nich przedstawiona jest w ciąży czy w czasie porodu, co świadczyć może o rozwiniętym kulcie płodności wśród autorów tych unikatowych dzieł. Warto dodać, że w regionie wciąż w dużej mierze wolny od zachodniej cywilizacji. Żywe są tu tradycyjna kultura, religia, charakterystyczne schematy relacji międzyludzkich. Odkrycie Grzelczyka może trafić na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jak wiele podobnych znalezisk w regionie i na całym kontynencie. Zrozumienie i lepsze poznanie dzieł i kulis ich powstawania nastąpi dopiero po miesiącach, być może latach wnikliwych badań. Krakowskiemu archeologowi należą się gratulacje i życzenia dalszej pracy na rzecz sławienia polskiej nauki, a przede wszystkim rozwijania wiedzy o nas samych i naszych przodkach. Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie. ZOBACZ TAKŻE:
  1. Nagła, niespodziewana dymisja! Panika w PiS
  2. Kaczyński wrócił! Pierwsze słowa po szpitalu i od razu afera
  3. Nagranie prześladuje Jakiego. Wolałby o nim zapomnieć
źródło: wp.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News