Łukasz Szumowski
Wikimedia Commons Kancelaria Premiera
Konrad Karpiuk - 12 Maja 2020

Łukasz Szumowski zabrał głos ws. wyborów prezydenckich. Zależy mu zwłaszcza na jednej rzeczy

Łukasz Szumowski przejrzał nowy projekt rządu w sprawie przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Znalazł w niej jednak kilka zapisów, którego jego zdaniem są do natychmiastowej zmiany. Jeden z nich szczególnie mu podpadł, zawnioskował do władz o poprawki. Minister zdrowia zdecydował się na publiczną wypowiedź na temat tego, co mu się nie podoba w ustawie.

Łukasz Szumowski jako minister zdrowia w czasach pandemii koronawirusa stoi przed ogromną odpowiedzialnością. Dlatego też, gdy analizował ustawę o wyborach, zauważył w niej zapisy, które jego zdaniem mogą powodować zagrożenie epidemiczne. Złożył właśnie poprawki do rządowej ustawy.

Łukasz Szumowski zgłosił poprawki do ustawy PiS

Na temat poprawek, minister zdrowia wypowiedział się dla Polskiej Agencji Prasowej. Jedna z mich ma gwarantować obywatelowi pięć dni roboczych na zgłoszenie przez obywatela chęci głosowania korespondencyjnie. Ponadto zapis, który zamieścił Łukasz Szumowski ma gwarantować minimum jedną skrzynkę zwrotną na 750 osób zgłoszonych do głosowania korespondencyjnego.

TVPTVP podjęło kontrowersyjną decyzję. Popularny serial na zawsze znika z antenyCzytaj dalej

Jednak najważniejsza jest poprawka dotycząca zwiększenia uprawnień ministra zdrowia. Za sprawą nowej poprawki w ustawie, Łukasz Szumowski miałby mieć prawo do wydania do 7 dni przed wyborami obowiązku głosowania korespondencyjnego na terenie danej gminy. Ma to służyć jako opcja awaryjna, w razie gdyby w którymś rejonie doszło do powstania ogniska zakażeń.

Jedna zmiana była kluczowa, Łukasz Szumowski komentuje swoją decyzję

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Nastolatka18-letnia Angelika zginęła, prokuratura nie potrafi wskazać winnego. Porażające szczegóły, ręce opadająCzytaj dalej

- Dla mnie najważniejsze jest bezpieczeństwo wyborów. W czasach epidemii, zgodnie z moimi rekomendacjami musimy mieć możliwość powszechnego głosowania korespondencyjnego. Ważne więc, by każdy miał optymalnie dużo czasu na zgłoszenie chęci głosowania korespondencyjnego. Jako minister zdrowia muszę mieć też możliwość zarządzenie głosowania wyłącznie korespondencyjnego tam gdzie sytuacja epidemiologiczna tego wymaga - mówił dla PAP Łukasz Szumowski.

Dzisiaj grzeje:

1. Wicepremier przekazał tragiczne informacje. Nie żyje Włodzimierz Niderhaus
2. Nowe 500 plus, zmiany w wysokościach i terminach. Musisz spełnić tylko jeden warunek

Pierwsze czytanie projektu ma odbyć się we wtorek w sejmie. Za sprawą nowej ustawy, będzie możliwość głosowania zarówno w sposób tradycyjny, jak i korespondencyjny. Drugie czytanie odbędzie się po zakończeniu przerwy ustalonej przez marszałek Witek, o 15.30.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Nie żyje młody piłkarz, miał tętniaka mózgu. Tysiące kibiców w żałobie
  3. Tragiczna śmierć młodego sportowca. Dzika bestia rozszarpała go na strzępy, nie miał najmniejszych szans
  4. Majka Jeżowska zachwyciła internautów. W tyle zostawiła największe gwiazdy
  5. Po latach prawda wyszła na jaw. Diana wszystko napisała w liście, znamy jego treść
  6. Syn Dagmary Kaźmierskiej miał wypadek. Samochód do kasacji, "królowa życia" nie wytrzymała
  7. Tysiące Polaków źle gotują jajka. Narażają na niebezpieczeństwo siebie i rodziny

Psy9-latek ratował z ulicy bezpańskie psy. Osiem lat później dokonał niemożliwej rzeczy, ciężko powstrzymać łzyCzytaj dalej

Źródło: RMF24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News