Londyński burmistrz walczy z mową nienawiści. Khan utworzy specjalny oddział policji

Londyński burmistrz walczy z mową nienawiści. Khan utworzy specjalny oddział policji Źródło: źródło: wikimedia.org

Sadiq Khan, pierwszy muzułmański burmistrz Londynu, zapowiedział powołanie do życia oddziału policji, który zajmować się będzie walką z dyskryminacją i mową nienawiści w sieci. Nowa jednostka w partnerstwie z mediami społecznościowymi ma wyłapywać "trolli", którzy atakują pojedyncze osoby, a także całe społeczności.

Biuro londyńskiego burmistrza przeznaczy na cel programu prawie 2 mln brytyjskich funtów (1,73 mln) Program Khana polega na utworzeniu specjalnego oddziału policjantów, którzy zajmować się będą tropieniem mowy nienawiści w internecie. Pieniądze na ten cel Khan otrzyma od Policyjnego Funduszu Innowacji, które ten przekaże mu jako dotację.

Według Khana celem tego programu jest "wzmocnienie reakcji policji i społeczności na nienawiść w sieci, która ciągle wzrasta". Zespół powołany w ramach programu będzie składał się ze specjalnie wyszkolonych policjantów i ochotników, którymi będą chętni do pomocy obywatele. Zadania zespołu zostały opisane w programie jako "filtrowanie i identyfikacja przestępstw nienawiści w internecie".

Pieniądze na cel programu pochodzić mają nie tylko od policyjnego funduszu. Na poczet walki z internetową nienawiścią złożyć się mają także wielkie portale społecznościowe takie jak Facebook czy Twitter. Co więcej, ich personel także będzie zaangażowany w akcję.

Londyńska policja bardzo chwali pomysł londyńskiego burmistrza. Zdaniem funkcjonariuszy, "utworzenie specjalnej jednostki zasygnalizuje, że działania szerzących nienawiść w internecie są niedozwolone i grozi za nie realna kara".

"Poprzez utworzenie tej jednostki, wysyłamy wyraźny sygnał dla tych, którzy korzystają z forów internetowych, by szerzyć nienawiść, że ich działania nie będą tolerowane. Zachęcamy wszystkie ofiary nienawiści w sieci, aby zgłosiły się na policję. Dołożymy wszelkich starań, aby zatrzymać sprawców i pociągnąć ich do odpowiedzialności" - mówi rzecznik londyńskiej policji.

Frank Furedi, socjolog z Uniwersytetu w Kent, jest jednak przeciwny takiej kontroli sieci. Zdaniem emerytowanego profesora, "dziecięce przekomarzanie w internecie" będzie coraz częściej karane przez policję, która "będzie starała się kontrolować naszą moralność".

"Policja internetowa przyjmie rolę policji moralnej. Zamiast mieć do czynienia z prawdziwą przestępczością w świecie rzeczywistym, policjanci bardzo wygodnie działać w świecie online. Zamiast łapać przestępców, będą wysyłać "ostrzegawcze wiadomości", co jest łatwe i wygodne" - mówi Fuerdi.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji! źródło: breitbart.com pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News