Litewski parlament przegłosował właśnie pakiet zmian, które nie miałyby prawa nawet zaświtać w głowie polskim politykom. Nasi sąsiedzi nie ukrywają zdziwienia i oburzenia, bowiem parlament zrobił to nieoczekiwanie i po cichu. 

Za naszą północną granicą alkohol legalnie spożywać można było, podobnie jak u nas, po ukończeniu 18 roku życia. Po wejściu w życie przegłosowanej przez parlament ustawy, młodzi Litwini będą musieli poczekać jeszcze dwa lata.

Legalne picie alkoholu po 20. roku życia to nie jedyne, co postanowili wdrożyć litewscy parlamentarzyści. Przegłosowali oni również zmianę dotyczącą godzin, w jakich można kupić trunki. Dziś są one sprzedawane od 8 do 22. Niebawem czas ten znacząco się zawęzi. Alkohole kupić będzie można między 10 a 20. I to tylko do soboty! W niedziele przedział czasowy kurczy się do 5 godzin – od 10 do 15.

Ograniczenia wiekowe i czasowe to nie koniec pomysłów litewskich polityków. Od 2020 roku na masowych imprezach kupić będzie można jedynie alkohol niskoprocentowy – do 7,5 proc. Na litewskich plażach natomiast trunków nie będziemy mogli kupić wcale.

Powodem, dla którego podjęto się tak radykalnych reform, jest narastający problem alkoholizmu u naszych sąsiadów. Dodatkiem do wymienionych reform jest zakaz reklamowania alkoholu, który w życie wejdzie w przyszłym roku.

źródło: newsweb.pl

...

Zobacz również