Nasz północno-wschodni sąsiad zbroi się na potęgę. Litwa podpisała we wtorek kontrakt, na którego mocy zakupi od Niemiec 88 transporterów opancerzonych. Tak drogiego kontraktu wojskowego nie przeprowadzała jeszcze w całej swojej historii.

Władze Litwy zamówiły 88 transporterów opancerzonych piechoty Boxer. Zakup sprzętu bojowego będzie kosztował Litwę 386 mln euro. Pierwsze transportery dotrą na Litwę pod koniec 2017 roku, a ostatni z nich trafi do naszego sąsiada w 2021 roku.

Transportery mają zostać „wyprodukowane z uwzględnieniem litewskich wymogów”. Według nich, 84 z 88 wozów będzie wyposażonych w 30-milimetrowe działko automatyczne, karabin maszynowy i przeciwpancerne pociski kierowane. 4 pozostałe wozy będą służyły za wozy dowodzenia.

Według litewskiego ministra obrony, Juozasa Olekasa, tak drogi zakup ma być oznaką tego, że Litwa troszczy się o własne bezpieczeństwo i nie szczędzi na nie pieniędzy.

„To długoterminowa inwestycja w obronę kraju oraz oznaka tego, że Litwa troszczy się o własne bezpieczeństwo i inwestuje w nie” – mówi Olekas.

Zakup transporterów jest kolejnym z szeregu działań Litwy, które mają zabezpieczyć ją przed agresją Rosji. Odkąd bowiem Federacja Rosyjska w 2014 roku zintensyfikowała swoje działania zbrojne w obrębie Morza Bałtyckiego, Litwini co roku zwiększają budżet na obronność o 1/3.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: tvp.info
pt

...

Zobacz również