Litwa się zbroi. Podpisała najdroższy wojskowy kontrakt w swojej historii

Litwa się zbroi. Podpisała najdroższy wojskowy kontrakt w swojej historii Źródło: źródło: wikimedia.org

Nasz północno-wschodni sąsiad zbroi się na potęgę. Litwa podpisała we wtorek kontrakt, na którego mocy zakupi od Niemiec 88 transporterów opancerzonych. Tak drogiego kontraktu wojskowego nie przeprowadzała jeszcze w całej swojej historii.

Władze Litwy zamówiły 88 transporterów opancerzonych piechoty Boxer. Zakup sprzętu bojowego będzie kosztował Litwę 386 mln euro. Pierwsze transportery dotrą na Litwę pod koniec 2017 roku, a ostatni z nich trafi do naszego sąsiada w 2021 roku.

Transportery mają zostać „wyprodukowane z uwzględnieniem litewskich wymogów”. Według nich, 84 z 88 wozów będzie wyposażonych w 30-milimetrowe działko automatyczne, karabin maszynowy i przeciwpancerne pociski kierowane. 4 pozostałe wozy będą służyły za wozy dowodzenia.

Według litewskiego ministra obrony, Juozasa Olekasa, tak drogi zakup ma być oznaką tego, że Litwa troszczy się o własne bezpieczeństwo i nie szczędzi na nie pieniędzy.

"To długoterminowa inwestycja w obronę kraju oraz oznaka tego, że Litwa troszczy się o własne bezpieczeństwo i inwestuje w nie" - mówi Olekas.

Zakup transporterów jest kolejnym z szeregu działań Litwy, które mają zabezpieczyć ją przed agresją Rosji. Odkąd bowiem Federacja Rosyjska w 2014 roku zintensyfikowała swoje działania zbrojne w obrębie Morza Bałtyckiego, Litwini co roku zwiększają budżet na obronność o 1/3.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji! źródło: tvp.info pt Następny artykuł
0 Skomentuj

Którego twardziela z Pierwszej Miłości wolisz?

Komentarze 0

Ocena artykułu