Liroy będzie miał poważne problemy? Na listach poparcia podpisy nieżyjących osób i zmyślone numery PESEL

Liroy będzie miał poważne problemy? Na listach poparcia podpisy nieżyjących osób i zmyślone numery PESEL Źródło: Screen/ YouTube/ wybierzpolske

Poseł Liroy ma zamiar brać udział w październikowych wyborach parlamentarnych jako kandydat komitetu Skuteczni. Póki co, przedstawiciele partii najwyraźniej nieskutecznie zebrali podpisy pod listami poparcia. PKW ma wątpliwości co do autentyczności niektórych danych i nakazuje skrupulatne ich sprawdzenie.

Poseł Liroy, czyli Piotr Marzec, przed polityczną karierą znany raper, może mieć problem z wystartowaniem w wyborach, które zaplanowane są na 13 października. Jak informuje "Rzeczpospolita", Państwowa Komisja Wyborcza przesłała do okręgowych komisji pismo, w którym nakazuje ponownie sprawdzić podpisy na listach poparcia dla komitetów Skuteczni Piotra Liroya-Marca i Koalicja Bezpartyjnych i Samorządowców. Wszystko z powodu znalezienia podejrzanych podpisów na jednej z list.

Liroy kandyduje z list Skutecznych. Czy podpisy są prawdziwe?

PKW zleciła weryfikację podpisów, które komitet Skuteczni Piotra Liroya-Marca zebrał w Tarnowie. Okazuje się, że znalazły się tam podpisy osób nieżyjących oraz ludzi, którzy zmienili w ostatnim czasie nazwiska.

Rzecznik PKW Wojciech Dąbrówka wysłał "Rzeczpospolitej" pismo, które potwierdza, że nieprawidłowości wystąpiły. Teraz komisja nakazała, aby sprawdzono wszystkie podpisy i dane zawarte na listach obu komitetów. Będą one weryfikowane aż do uzyskania przez nie ustawowego minimum zezwalającego na start w wyborach. 

- Powyższe dotyczy zgłoszeń dokonanych przez wszystkie, a nie tylko wybrane komitety wyborcze – zaznacza Wojciech Dąbrówka. Jak dodaje, sytuacja z komitetami Skuteczni i Koalicji Bezpartyjnych i Samorządowców przywołano, by "unaocznić możliwość wystąpienia podobnych sytuacji, niezależnie od tego, którego komitetu wyborczego miałyby dotyczyć".

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Zmarłe i nieistniejące osoby na listach w Tarnowie

Na listach, które do Okręgowej Komisji Wyborczej w Tarnowie złożył komitet Skuteczni, pojawiły się fałszywe dane - trzy osoby nie istnieją. Na listach Bezpartyjnych i Samorządowców znalazło się 127 podpisów osób zmarłych i aż 157 nieprawdziwych numerów PESEL. PKW informuje, że podobna sytuacja wystąpiła w Piotrkowie Trybunalskim.

Dzisiaj grzeje: 1. Wysadzili szczeniakowi pysk, wkładając do niego petardy. Weterynarze się nie poddali, jego nowy wygląd robi wrażenie
2. Rozrywające serce sceny na pogrzebie Piotra Woźniaka-Staraka. Żałobnicy odprawili poruszający rytuał

Teraz PKW nakazała, by wszystkie komisje ponownie sprawdziły podpisy pod listami obu komitetów. Jak przypomina, wszystkie stwierdzone przypadki naruszeń prawa w tym kontekście muszą być bezwzględnie zgłaszane organom ścigania. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  2. Mama pana młodego na weselu była głodna, więc skosztowała pachnącego dania. Chwilę później już nie żyła
  3. Mama zostawiła córkę pod opieką ojca. Zamontowała ukrytą kamerę, po obejrzeniu nagrania łzy popłynęły jej po policzkach
  4. Przypadkiem nagrała psa, który zobaczył, że niemowlę ma rozkopany kocyk. Zwierzak zareagował mistrzowsko
  5. Kobieta przez 27 minut była w stanie śmierci klinicznej. Odzyskała przytomność i natychmiast poprosiła o kartkę papieru

Źródło: Rzeczpospolita

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News