Lider opozycyjnej partii Białoruski Front Ludowy Alaksiej Janukiewicz domaga się od Prokuratury Generalnej Białorusi, aby ta uznała klub motocyklowy Nocne Wilki za organizację ekstremistyczną oraz zakazała jej członkom wjazdu na terytorium republiki.

Powodem powyższej decyzji były słowa lidera Nocnych Wilków Aleksandra Załdostanowa, który 30 kwietnia, znajdując się na terytorium Białorusi, powiedział: „Białoruś to Rosja”.

Według Janukiewicza wspomniana wypowiedź neguje niepodległość i suwerenność Białorusi i jest atakiem na integralność terytorialną kraju. Polityk twierdzi, że słowa Załdostanowa są świadectwem stworzenia fundamentu ideologicznego, elementu wojny hybrydowej skierowanej przeciwko Białorusi.

Przepisy prawne dotyczące walki z ekstremizmem, które akurat niedawno były znacząco poprawione, mają na celu walkę dokładnie z podobnymi groźbami i apelami” – powiedział lider Frontu Ludowego.

Rosyjscy motocykliści dotarli wczoraj do Wrocławia gdzie złożyli kwiaty na Cmentarzu Ofiar Radzieckich oraz pod pomnikiem Ofiar Rzezi Wołyńskiej.

Zobacz również

Józef Gawron, źródło: Interfax