W takich sytuacjach każda sekunda jest na wagę złota. Teraz jedynie Minister Zdrowia jest w stanie zadecydować o życiu i zdrowiu niemal dwustu polskich pacjentów. 

To niebywałe, że jeden człowiek może wpływać na niemal dwieście ludzkich istnień. Dlaczego? Ponieważ chorzy na opornego lub nawrotowego szpiczaka plazmocytowego potrzebują leku, który zapewnia im kilka dodatkowych lat życia. Pozostałe opcje terapeutyczne, które kiedyś były dostępne, wyczerpały się.

Szpiczak zabija każdego dnia

To choroba nieuleczalna, ponieważ po każdej zastosowanej terapii zawsze następuje nawrót choroby. Obecnie pacjenci w Polsce mają dostęp do leczenia w pierwszej i w drugiej linii. Są to skuteczne metody, ale po ich wykorzystaniu w trzeciej linii lekarze mogą jedynie zastosować stare terapie, które często źle znoszą pacjenci.

ZOBACZ TAKŻE: Cudowne uzdrowienie kierowców po kontroli. „Takich rzeczy nie ma nawet w Lourdes!”

Brak refundacji to przyspieszona śmierć

Na chwilę obecną jest jedynie sześć zarejestrowanych leków, które chorzy mogą bezpiecznie stosować po drugiej linii leczenia. Jak się okazuje żaden z nich nie jest refundowany w naszym kraju. Aktualnie trwa proces refundacji leku Pomalidomid, ale nie ma pewności, że Minister Zdrowia zdecyduje się go ostatecznie zrefundować.

– Pomalidomid jest lekiem skutecznym, znanym. Brak finansowania tego leku jest nieludzki, ponieważ tym chorym nie można zaproponować innego, skutecznego leczenia – skomentował podczas konferencji prasowej dr Leszek Borkowski, farmakolog kliniczny z Fundacji Razem w Chorobie.

ZOBACZ TAKŻE: Wszyscy to pijemy. Ma koszmarny wpływ na zdrowie

W Czechach wyleczą za darmo

Wspomniany lek refundowany jest w wielu krajach, np. w Czechach, Rumunii, Bułgarii czy na Węgrzech.

Chorzy są dodatkowo przygnębieni, bo uważają, że gdyby mieszkali kilka kilometrów dalej, to mogliby dłużej żyć – mówił dr Basak.

Zdaniem Jacka Gugulskiego, który jest prezesem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym Na Przewlekłą Białaczkę Szpikową, Polska nie miałaby większych problemów z refundacją ważnego leku.

Pieniądze są dużą przeszkodą

Dla pacjentów cena leku, który mógłby przedłużyć ich życie jest znacznie za wysoka. Zdarzają się przypaki sprzedaży domu i całego majątku po to, aby móc dalej żyć, ale to są wyjątki. Każdy z chorych wolałby jednak mieć gdzie się podziać podczas reszty swojej egzystencji.

Wprawdzie producent leku obniżył jego cenę podczas negocjacji z resortem zdrowia, to i tak cena jest zbyt wysoka. Jeśli Minister Zdrowia nie zdecyduje o refundacji leku, to dalej pieniądze będą wydawane na przestarzałe terapie, które nie są na tyle skuteczne.

Te terapie generują poważne powikłania i często pogorszenie stanu zdrowia pacjenta. Dodatkowo generują koszty związane z hospitalizacją – wyjaśniał dr Basak.

Takie sytuacje sprawiają, że zastanawiamy się, jak wiele warte jest ludzkie życie i kto ma prawo o nim decydować.

Źródło: natemat.pl

...

Zobacz również

11 straszliwych chorób, w których istnienie nie uwierzysz

Jedzenie tych rzeczy jest NAJGROŹNIEJSZE!