Środowiska LGBT stają się coraz bardziej aktywne w Polsce? Kolejne miasta chcą mieć swoją paradę równości

Środowiska LGBT stają się coraz bardziej aktywne w Polsce? Kolejne miasta chcą mieć swoją paradę równości Źródło: Wikimedia Commons/Silar

LGBT zaczyna zdobywać coraz większą popularność w Polsce. Jak podają aktywiści ze stowarzyszenia "Miłość Nie Wyklucza", marsze równości z roku na rok organizowane są w powiększającej się liczbie miast.

LGBT w ostatnim czasie wywołuje w Polsce szerokie dyskusje. Jednak wygląda na to, że wraz z upływem czasu, osoby nieheteronormatywne mają coraz mniej powodów do obaw i mogą bezpiecznie wychodzić na ulice. Parady równości zaczynają być organizowane nawet w małych miejscowościach. O ostatniej popularyzacji środowisk LGBT w Polsce, w wywiadzie dla "Onetu" wypowiedzieli się aktywiści ze stowarzyszenia "Miłość Nie Wyklucza" - Hubert Sobecki, oraz Ola Kaczorek. 

LGBT zdobywa coraz większe uznanie wśród obywateli

Jak sami zauważyli, w ostatnim czasie, parady równości odbywały się w mniejszych miejscowościach. To właśnie tam problem mniejszości seksualnych jest największy, w dużych miastach wygląda to zupełnie inaczej.

- Mieliśmy spotkanie w Rzeszowie i na nim pojawiło się dwóch chłopaków z mieściny na Podkarpaciu. Powiedzieli, że są dręczeni psychicznie. Pod ich dom w nocy podjeżdża auto, jest trąbienie, wyzywanie: "pedały, pedały". Policja mówi, że niewiele może zrobić, radzi się wyprowadzić - powiedział w wywiadzie Sobecki.

Jak zauważyli aktywiści z MNW, dzisiejsze pokolenie ma dzięki mediom społecznościowym zamknięte grupy, gdzie może sobie wzajemnie udzielać wsparcia. Pomaga to osobom prześladowanym z powodu swojej orientacji seksualnej.

Nowe pokolenie jest świadome problemów współczesnego świata

Jak zauważyli aktywiści, obecne pokolenie jest sfrustrowane brakiem tolerancji i prześladowaniami mniejszości seksualnych. Dlatego też chętniej podejmuje walkę.

- Prawdopodobnie wyrosło pokolenie, które zorientowało się, że życie nie wygląda jak w filmach czy serialach na platformie Netflix, gdzie rówieśnicy niezależnie od orientacji mają te same, "zwykłe" problemy, biorą śluby, jest dużo tęczy - zauważył Sobecki.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jak przyznaje, zestawienie serialowej rzeczywistości z tą realną, mogło wywołać silne emocje w młodych ludziach. Dlatego też niektórzy zdecydowali się na opuszczenie kraju, a jeszcze inni na walkę o zmiany w swoim lokalnym środowisku.

- Chodzi o świadomość, że można być dumnym z bycia gejem, lesbijką, osobą bi albo trans. Ludzie się czasem zastanawiają - jaki to powód do dumy? [...] Każdy tak samo dostał po głowie, każdy się zadręczał, wstydził. Z tych doświadczeń tworzy się społeczność, a to czy potem zostaną przekształcone w coś pozytywnego, zależy już od ludzi - powiedział aktywista.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Największa tajemnica Jana Pawła II! Kim byli prawdziwi rodzice Karola Wojtyły?
  2. Emilia Krakowska trafiła DO SZPITALA! Znamy stan zdrowia uwielbianej przez Polaków aktorki
  3. Płacisz kartą? Banki wprowadzą niedługo wielką zmianę, która może Ci się nie spodobać
  4. Wdowa po Mackiewiczu przerywa milczenie. Mąż bardzo źle ją traktował
  5. Poopadają Wam szczęki! Intymne zdjęcia Barbary Kurdej-Szatan krążą po sieci
  6. Niewyobrażalna tragedia wstrząsnęła polskim miastem. Patrycja zmarła w porażających okolicznościach

Źródło: Onet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News