6 leków na przeziębienie wstrzymanych w obrocie! Szkodziły bardziej niż pomagały

6 leków na przeziębienie wstrzymanych w obrocie! Szkodziły bardziej niż pomagały Źródło: fot. pixabay.com

Leki na przeziębienie często można dostać w aptece bez recepty. Przez to dostęp do nich jest bardzo łatwy, a ich nadmiar miesiącami potrafi zalegać w naszych szafkach. Teraz aż sześć z nich zostało wycofanych z obrotu, jak się okazało, bardziej szkodziły, niż pomagały.

Leki na przeziębienie często bierzemy bez żadnego zastanowienia. Po prostu, kiedy czujemy się źle to sięgamy po jeden z takich specyfików i już. Jednak często przy tym bardziej sobie szkodzimy, niż faktycznie pomagamy. Teraz aż sześć leków, które bez problemu możemy znaleźć w naszych domowych apteczkach, zostało wycofanych z obrotu.

Leki na przeziębienie wycofane ze sprzedaży

Nie da się ukryć, że Polacy z roku na rok zażywają coraz więcej leków. Co więcej, często nawet nie potrzebujemy ich, ale mimo to bez zająknięcia sięgamy po magiczną tabletkę. Dodatkowo wiele osób nawet nie wie do końca, jak działają poszczególne leki. Doskonałym przykładem jest bardzo popularny Paracetamol, który według wielu osób leczy przeziębienie i grypę. Niestety, ale ta substancja działa jedynie przeciwbólowo, nie wpływając na sam stan zapalny. Przez to faktycznie czujemy się lepiej, ale chorujemy dłużej. Inaczej rzecz się jednak ma w przypadku specyfików zawierających Fenspiryd. Jest to substancja działająca o działaniu przeciw zapalnym, która dodatkowo rozszerza nasze oskrzela i pomaga na zapalenie ucha środkowego. Niestety wedle ostatnio przeprowadzonych badań i obserwacji okazało się, że może negatywnie wpływać na pracę serca, a dokładniej rytm jego pracy.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ I FILMEM - Wyniki badań nieklinicznych wskazują, iż stosunek korzyści do ryzyka w zarejestrowanych wskazaniach nie jest korzystny i produkty zawierające fenspiryd mogą mieć potencjalny wpływ na występowanie zaburzenia rytmu serca - czytamy w uzasadnieniu Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. To sprawiło, że GIF tymczasowo wstrzymał obrót następującymi lekami na przeziębienie, a są to Pulneo, Fosidal, Fenspogal, Eurespal, Eurefin oraz Elofen. Dodatkowo wszczęta została pilna procedura unijna, która na celu ma ponowne sprawdzenie bilansu zysków oraz strat w przypadku tych specyfików. W ten sposób, jeżeli okaże się, że ryzyko, jakie ze sobą niesie zażywanie tych leków, jest na tyle wysokie jak się przewiduje, to zostaną całkowicie usunięte z aptek.Najlepsze newsy dnia:

  1. Gdzie mieszka Grażyna Torbicka? Dom wygląda jak z bajki i jest w pięknym otoczeniu
  2. Barbara Kurdej-Szatan pójdzie na randkę, za którą tajemniczy mężczyzna zapłacił 42 tys.
  3. Legendarne słowa zmarłej gwiazdy Świata według Kiepskich. „Jak zostałem wieśniakiem”
  4. Niebezpieczne znalezisko w jedzeniu z Lidla. Mogło dojść do tragedii
  5. Fenomenalny występ 13 latki w Voice Kids! Druga Roksana Węgiel?
  6. HGA Media – duży sukces firmy, szansa na karierę dla młodych
źródło: TVN 24 BiS Następny artykuł