lekarze alarm ozdrowieńcy
Reuters
Joanna Szwalikowska - 22 Października 2020

Lekarze biją na alarm, pilny apel. Sytuacja jest fatalna, liczy się każda pomoc

Lekarze z całego kraju biją na alarm. Wydali bardzo ważny apel. Konieczna jest jak najszybsza pomoc. Sytuacja jest dramatyczna.

Lekarze wydali pilny apel do Polaków. Jak alarmują, sytuacja jest fatalna. Konieczna jest natychmiastowa pomoc. Każdy z nas może wspomóc walkę z pandemią koronawirusa.

Minister zdrowia zdradził, co stanie się już niedługo. Dotyczy wszystkich PolakówMinister zdrowia zdradził, co stanie się już niedługo. Dotyczy wszystkich PolakówCzytaj dalej

Lekarze biją na alarm. Sytuacja jest fatalna

Regionalne Centra Krwiodawstwa oraz Krwiolecznictwa w całym kraju apelują o pilną pomoc oraz oddawanie osocza od ozdrowieńców. Jest ono lekiem dla osób, które przechodzą koronawirusa, dlatego zapotrzebowanie na nie, nie skończy się do momentu, kiedy będą kolejne przypadki zachorowań.

Jak informuje RMF FM, pracownicy poszczególnych stacji przyznają, że po apelach dotyczących zapotrzebowania na osocze w mediach, przybywa dawców, jednak wciąż jest ich zbyt mało. Wczoraj w stacji w Szczecinie osocze udało się pobrać zaledwie od dwóch osób.

- Część z dzwoniących jeszcze znajduje się na izolacji, czyli jest to świeża sprawa, ale już deklarują gotowość do tego, żeby się u nas pojawić i osocze oddać. Pytania są różne. Przede wszystkim ludzie pytają o to, kiedy mogą przyjść - przekazała Anna Jaźwińska-Curyłło, lekarz zastępca dyrektora ds. medycznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku w rozmowie z RMF FM.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Dariusz Gnatowski przeszedł w życiu prawdziwą gehennę. W wywiadzie nie ukrywał swojego bóluDariusz Gnatowski przeszedł w życiu prawdziwą gehennę. W wywiadzie nie ukrywał swojego bóluCzytaj dalej

Jaka jest górna granica zapotrzebowania na osocze? W tym momencie jej nie ma, ponieważ chorych nieustannie przybywa. Właśnie dlatego bywały przypadki, kiedy górnicy ze Śląska przyjeżdżali do Warszawy, by oddać osocze. W jaki sposób możemy zostać dawcą?

Osoba, która otrzymała pozytywny wynik test wykonanego metodą PCR może zgłosić się jako dawca osocza po 28 dniach od momentu zakończenia izolacji. Ta informacja kluczowa okaże się dla osób, które zostały zwolnione z izolacji bez przeprowadzania testów kontrolnych. Jeśli mieliśmy jednak testy kontrolne i dwukrotnie dały one wynik negatywny, do RCKiK możemy zgłosić się po 14 dniach.

Istnieje również trzecia droga - dla osób, które nie miały wykonanego testu PCR lub nie był on pozytywny. Jeśli przeszliśmy badanie pod kątem przeciwciał IgG oraz została stwierdzona ich obecność, możemy zgłosić się jako ozdrowieńcy po 14 dniach od momentu uzyskania wyniku badania przeciwciał.

Szczególnie poszukiwane są osoby w wieku od 18 do 60 lat, które nie przechodziły transfuzji krwi oraz nie chorują przewlekle. Potencjalni dawcy osocza będą musieli również spełnić kilka dodatkowych kryteriów, które wiążą się z ich aktualnym stanem zdrowia. O tym, czy możemy zostać dawcą, zdecydują pracownicy stacji krwiodawstwa po przeprowadzeniu wywiadu.

Dzisiaj grzeje:

1. Pielęgniarka nie mogła dłużej milczeć. Powiedziała co wyrabia się obecnie w szpitalach, wszyscy wolą milczeć

2. Lekarze biją na alarm. RMF właśnie przekazało pilny apel, wstrząsająca prawda wyszła na jaw

3. Szef WHO nie pozostawił wątpliwości. Bardzo złe wieści dot. koronawirusa w Polsce

Samo pobranie osocza niestety nie oznacza od razu, że będzie mogło ono stać się lekiem, a następnie trafić do pacjentów, którzy go potrzebują. Wcześniej należy dokładnie przebadać je w laboratorium i sprawdzić liczę przeciwciał. Próbki ze wszystkich Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa trafiają więc do placówki w Białymstoku.

W stacja od dawców pobiera się osocze w ilości 600 ml. Następnie dzieli się je na 3 porcje po 200 ml. Jedna porcja jest równa jednej jednostce osocza, czyli jednej dawce leku. Oznacza to, że jednorazowo możemy być źródłem leku dla trzech pacjentów. Procedura może być powtórzona trzykrotnie (w tygodniowych odstępach). W przeciągu dwóch tygodni jeden człowiek może więc oddać 9 jednostek osocza, czyli pomóc aż 9 osobom.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Rysia i Krysia miały umrzeć na futra. Cudem je uratowano, ich oczy mówią wszystko
  2. Anna Lewandowska zdradziła swój sekret. Niezwykły domowy chleb, zrobisz go w godzinę
  3. Klamka zapadła. Premier właśnie potwierdził, ogromna zmiana dla wszystkich seniorów
  4. Z ostatniej chwili: Właśnie zapadła decyzja dot. zamknięcia cmentarzy na Wszystkich Świętych
  5. Gwiazda show TVP walczy o życie. Jest podpięty do aparatury, fani są wstrząśnięci
  6. Facebook jak Tinder. W Polsce oficjalnie uruchomiono możliwość randkowania
  7. Gessler podała przepis na przepyszną wątróbkę. Podaje ją z niebywałym smakołykiem
Ujawniamy: rodzina z programu Ujawniamy: rodzina z programu Czytaj dalej

Źródło: RMF FM

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News