Myjesz i odkażasz ręce. Świetnie, ale dermatolodzy mają jedno, ważne ostrzeżenie

Myjesz i odkażasz ręce. Świetnie, ale dermatolodzy mają jedno, ważne ostrzeżenie Źródło: unsplash.com National Cancer Institute

Lekarze od chorób zakaźnych ostrzegali, że aby uniknąć zarażenia koronawirusem należy dokładnie myć ręce i wyjątkowo dbać o higienę. Jednak dermatolodzy ostrzegają, że należy zachować umiar.

Lekarze zalecając częste mycie rąk, nie chcieli oczywiście spowodować wysuszenia naszej skóry. Choć koronawirus nie dostaje się do organizmu przez sam kontakt ze skórą, a z błoną śluzową. Jeśli ręką, na której znajduje się wirus, dotkniemy oka, nosa, czy ust, możemy spowodować zakażenie. Stąd apele o mycie rąk, przy których musimy jednak zachować pewną ostrożność.

Lekarze ostrzegają, że pielęgnacja skóry jest równie ważna co jej mycie

Nadmierne mycie rąk nie tylko wysuszy naszą skórę, ale może powodować nawet choroby. Jedną z nich jest wyprysk kontaktowy, w skrócie nazywano jako egzema. Może wystąpić w wypadku alergicznej reakcji na środki dezynfekujące. Choroba często występuje u pracowników szpitali, którzy muszą często dezynfekować ręce. 

- Dochodzi do uszkodzenia bariery naskórkowej, podrażnienia, bądź reakcji alergicznej na daną substancję zawartą w płynie do dezynfekcji. Efekt takiej sytuacji to zaczerwienienie, pieczenie i złuszczanie naskórka - informuje Kamila Białek-Galas, dermatolog.

Co robić, aby mieć zdezynfekowane ręce, ale też nie przesadzić z ich myciem

Osoby z wrażliwą skórą powinny używać syndetów kosmetycznych, substancji myjących, które nie zawierają mydła. Mimo jego braku w składzie dokładnie oczyszczają skórę, dzięki czemu nie podrażnimy tak bardzo dłoni, a jednocześnie odkazimy ręce.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Takie preparaty polecamy m.in. alergikom, dzieciom z atopowym zapaleniem skóry i osobom z tendencją do powstawania kontaktowego zapalenia skóry dłoni - informuje dermatolog Białek-Galas.

Dzisiaj grzeje: 1. Pilne ostrzeżenia pierwszego stopnia dla aż 11 województw. Polacy muszą uważać
2. Kto najciężej choruje na koronawirusa? Jest najnowszy raport, prawda jest bardzo smutna

Preparaty na bazie alkoholu szybko podrażniają naszą skórę i podrażniają naskórek, to ryzyko powstania stanu zapalanego. Dlatego kluczowe jest używanie na co dzień emolientów, kremów do rąk, które nawilżą i natłuszczą skórę. W momencie, gdy wyjątkowo często myjemy ręce, pomogą nam w zachowaniu zdrowej skóry.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Kto najczęściej choruje przez koronawirusa? Opublikowano najnowszy raport
  2. Hertha Berlin podała wyniki testów na wirusa. Co z Krzysztofem Piątkiem?
  3. Wycieńczona pielęgniarka opublikowała porażające nagranie. Ze łzami w oczach błaga, by nie robić pewnej rzeczy
  4. Co oznacza stan epidemii w Polsce? Rząd wprowadzi mnóstwo dodatkowych ograniczeń
  5. Dzwoni nieznany numer i słyszysz cztery słowa? Natychmiast się rozłącz, grozi ci ogromne niebezpieczeństwo
  6. Bada od 40 lat koronawirusy, wyciekł jego prywatny list. Twierdzi, że wie czym niwelować wirusa

Źródło: RMF24

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News