lekarze strajk kobiet
Instagram strajk_kobiet
Joanna Szwalikowska - 14 Listopada 2020

Fatalne wieści, lekarze mogą zacząć strajkować. Właśnie poznaliśmy pierwsze szczegóły

Lekarze mogą zacząć strajkować. Jedna z organizatorek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet zdradziła pierwsze szczegóły kolejnych protestów. W najbliższą niedzielę odbędzie się konferencja, na której zostaną przedstawione efekty prac Rady Konsultacyjnej. Ten dzień może okazać się jednym z kluczowych.

Organizatorki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet deklarują, iż do protestu dołączą również lekarze. Najbliższa niedziela będzie kluczowym momentem, przedstawione zostaną bowiem efekty prac Rady Konsultacyjnej. Czy lekarze wyjdą na ulice? W jakiej formie będą strajkować?

Niebywałe doniesienia o Łukaszu Szumowskim. Ciężko uwierzyć co teraz robiNiebywałe doniesienia o Łukaszu Szumowskim. Ciężko uwierzyć co teraz robiCzytaj dalej

Lekarze dołączą do Ogólnopolskiego Strajku Kobiet - deklarują organizatorki

- Nie będziemy nawoływać medyków, żeby odchodzili od łóżek pacjentów, bo sami tymi pacjentami bywamy. To lekarze sami muszą zdecydować, co mogą - poinformowała Interię jedna z liderek Strajku Kobiet, Klementyna Suchanow, zapowiadając jednocześnie dołączenie lekarzy do Strajku Kobiet.

22 października Trybunał Konstytucyjny wydał skandaliczny wyrok, zakazujący aborcji w przypadku stwierdzenia ciężkich oraz nieodwracalnych wad płodu, co wywołało oburzenie w całym kraju. Kobiety wyszły na ulicę, aby wyrazić swój sprzeciw dotyczący zaostrzenia prawa aborcyjnego. Strajk Kobiet nabierał rozpędu, jednak w pewnym momencie nieco ucichł. Jak się okazało, powodem było powołanie Rady Konsultacyjnej.

Rada Konsultacyjna to organ wewnętrzny odpowiadający za wypracowanie rozwiązań do postulatów, które zostały wcześniej zgłoszone. W tej chwili spełnia ona kluczowe zadanie, ponieważ pozwoli na opracowanie propozycji na przyszłość oraz kolejnych działań Strajku Kobiet. Podczas niedzielnej konferencji dowiemy się, co dokładnie udało się dotychczas wypracować.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Najbliższa niedziela (15 listopada) może okazać się kluczowa. Odbędzie się wówczas konferencja prasowa, która zostanie poświęcona rozwiązaniom, jakie w ciągu dwóch tygodni powstały w Radzie Konsultacyjnej. Tematami będą między innymi prawa kobiet, edukacja, polityka, prawa pracownicze oraz rozdział Kościoła od państwa.

- Jestem moderatorką obszaru "prawa pracownicze". Na konferencji przedstawię pięć postulatów i ścieżek rozwiązań, które są na ten moment najbardziej kluczowe. Są to m.in. pełne oskładkowanie umów cywilnoprawnych, zwiększenie uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy, by mogła zmieniać umowy cywilnoprawne na umowy o pracę, czy wyrównanie płac za tę samą pracę dla kobiet i mężczyzn - zdradziła Nadia Oleszczuk, jedna z liderek strajków, w rozmowie z Interią.

Do tej pory żądania Strajku Kobiet zostały zignorowane przez rząd. Jednym z ważniejszych postulatów była kwestia medyków, którzy chcą zwiększenia PKB na służbę zdrowia. Niestety, nie doczekał się on odzewu ze strony rządzących. Klementyna Suchanow zdradziła, że trwają przygotowania do strajku generalnego oraz rozmowy ze związkami zawodowymi. Dziennikarze Interii zapytali o to, jak mają wyglądać strajki lekarzy w czasach pandemii.

- Nie jestem w stanie powiedzieć teraz, jak może wyglądać protest medyków. Zaczynamy dopiero pierwsze rozmowy. Odzew jest bardzo pozytywny i to jest istotne w tej sytuacji - zapewniła Suchanow, zapowiadając dołączenie medyków do strajku.

Dzisiaj grzeje:

1. Wiceminister zdrowia zdradził, co stanie się już 18 listopada. Niebywałe doniesienia dla wielu Polaków

2. Nowe obostrzenia. Zamknięcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych? Najnowsze wiadomości

3. Premier Morawiecki nie mógł dłużej milczeć. Ważny apel do wszystkich Polaków

Na ten moment organizatorki nie są w stanie dokładnie określić, jak będzie wyglądał strajk medyków. Pandemia koronawirusa sprawiła, że istnieją nikłe szanse na to, że pojawią się oni na ulicach. Organizatorki również nie mają zamiaru namawiać ich do podejmowania tak drastycznych działań. Na ten moment najważniejsza jednak jest mobilizacja.

- Mobilizacja jest duża, tylko każdy ma jakieś warunki. Niektóre zawody mają pozamykane swoje miejsca pracy, więc trudno im strajkować. Musimy zdać się na kreatywność strajkową kobiet. Radziłyśmy sobie z takimi rzeczami, możemy podpowiedzieć różne formy - przekonywała Suchanow.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Ministerstwo Zdrowia przekazało wstrząsające informacje. Sytuacja wymknęła się spod kontroli, jakie kroki podejmie rząd?
  3. Pitbull zauważył w okolicy ciężarną kotkę. Zrobił dla niej niewiarygodną rzecz, właściciel wszystko uwiecznił
  4. Pitbull zauważył w okolicy ciężarną kotkę. Zrobił dla niej niewiarygodną rzecz, właściciel wszystko uwiecznił
  5. Agata Duda wprawiła wszystkich w osłupienie. Ciężko uwierzyć, co zrobiła podczas uroczystości
  6. Mama przyszła odwiedzić grób 4-letniego synka, nie zastała nagrobka. Bulwersujące, do czego doszło
  7. Najszybsza, najpyszniejsza i oszałamiająco serowa zapiekanka ziemniaczana. Możemy jadać ją codziennie, nigdy się nie znudzi
  8. Niepublikowane dotąd zdjęcia i wielki sekret Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie" ujrzały światło dzienne. Fani są zachwyceni
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Interia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News