lekarz przerażające dane pieniądze
Jakub Kaminski East News
Joanna Szwalikowska - 9 Stycznia 2021

Lekarz ujawnił gorzką prawdę, medycy są rozczarowani, problem narasta. Szykuje się wielki strajk?

Lekarz postanowił ujawnić porażającą prawdę. Z najnowszego badania Porozumienia Rezydentów, wynika, że większość medyków może nie otrzymać obiecanych wynagrodzeń, zdradza portal „Super Express”, który rozmawiał z Piotrem Pisulą z Porozumienia Rezydentów. .

Lekarz ujawnił całą prawdę w sprawie dodatkowych wynagrodzeń, które obiecano medykom, a dokładniej dodatków covidowych. Z przeprowadzonych badań wynika, że ponad połowa z nich nie otrzymała pieniędzy. Czy przeprowadzony sondaż ma pokrycie z rzeczywistością?

Lekarz ujawnia prawdę w sprawie dodatków covidowych

- Nasze badanie oczywiście ma charakter szacunkowy. Należy jednak zaznaczyć, że w większości podmiotów medycznych dodatki są wypłacane dla całego personelu łącznie, niezależnie od stanowiska - mówił Piotr Pisula.

Oznacza to, że w miejscach, w których rezydenci nie otrzymali wynagrodzeń, nie otrzymały ich także pielęgniarki, ratownicy oraz inni pracownicy służby zdrowia. Zdaniem lekarza, otrzymane wyniki mogą oddawać rzeczywistą sytuację lub co najmniej być do niej zbliżone.

- Nawet gdyby okazało się, że w rzeczywistości obiecanych pieniędzy nie zobaczyło 60–70 proc. uprawnionych pracowników w całej Polsce – to nadal ogromna liczba. Podkreślmy: prawdopodobnie ponad połowa medyków zwalczających COViD-19 w całej Polsce nie otrzymała obiecanych wynagrodzeń - mówił przedstawiciel Porozumienia Rezydentów w na temat całej grupy medyków.

Spojrzał na sufit w łazience i zamarł. Szybko zrobił zdjęcie, w panice chciał dzwonić na służbySpojrzał na sufit w łazience i zamarł. Szybko zrobił zdjęcie, w panice chciał dzwonić na służbyCzytaj dalej

Do dyrektorów placówek medycznych zgłaszają się kolejni pracownicy systemu ochrony zdrowia, dopytując o obiecany dodatek. Z większości wyjaśnień wynika, że należne pieniądze nie zostały jeszcze wypłacone przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jeszcze zanim dodatek covidowy został oficjalnie wprowadzony mnóstwo osób miało wątpliwości, iż kiedykolwiek będą w stanie rzeczywiście otrzymać pieniądze należące się z tytułu pracy z pacjentami zakażonymi koronawirusem. Sceptycyzm w tej sprawie podkreślał także Pistula, który wyjaśnił powód swojego braku zaufania.

- Wynikał on z tego, że z podobnym poleceniem MZ dla NFZ, przyznającym dodatki za walkę z COViD-19, mieliśmy już do czynienia wiosną. Wtedy również okazało się, że mimo szumnych zapowiedzi pieniądze zostały wypłacone nielicznym osobom. Dlatego spodziewałem się, że i tym razem nie obędzie się bez problemów. Zaznaczam, że zgodnie z informacjami dostępnymi na stronach NFZ dodatkowe środki miały być z pewnością wypłacone w grudniu, a nawet „w ciągu trzech dni od otrzymania list osób, którym przysługuje dodatek, od szpitali” - odpowiedział.

Co stanie się w przypadku, gdy obiecane wynagrodzenia nie zostaną wypłacone? Czy możemy spodziewać się strajków lekarzy w niedalekiej przyszłości? Lekarz przekonuje, że jego zdaniem medycy powinni upominać się o pieniądze, które obiecał im rząd.

- Myślę, że medycy powinni upomnieć się o to, co obiecał im rząd. Sytuacja jest trudna, ponieważ epidemia się jeszcze nie skończyła. Wielu pracowników ochrony zdrowia podkreślało dotąd, że nie chce zostawiać pacjentów samych. Jednakże w tych warunkach głosów o proteście słychać coraz więcej - mówił.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych miał już wezwać pielęgniarki do wystosowania sporów zbiorowych w szpitalach, a decyzja została poparta przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. Oznacza to, że istnieje szansa na protesty medyków, jednak Pisula wyraża nadzieję, iż do takich scen nie dojdzie.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Super Express

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News