Krakowscy naukowcy ogłaszają przełom w poszukiwaniu leku na Covid-19. Pomogło niepozorne zwierzę

Krakowscy naukowcy ogłaszają przełom w poszukiwaniu leku na Covid-19. Pomogło niepozorne zwierzę Źródło: Pixabay.com jarmoluk

Lek na koronawirusa spędza sen z powiek wszystkim naukowcom na świecie. Polscy badacze właśnie ogłosili przełom w poszukiwaniu lekarstwa na COVID-19.

Lek na koronawirusa to aktualnie najbardziej pożądana substancja na świecie. Naukowcy na całym globie pracują w pocie czoła, by jak najszybciej powstrzymać paraliżującą świat pandemię. Polscy badacze ogłosili przełom w poszukiwaniach lekarstwa na COVID-19.

Lek na koronawirusa - krakowscy naukowcy odkryli substancję aktywną

Nad lekiem na COVID-19 pracuje niemal cały naukowy świat. Najwięksi naukowcy szukają najbardziej skutecznej substancji, która pozwoli opanować paraliżującą świat pandemię koronawirusa. Niedawno polscy badacze ogłosili przełom w swojej pracy. Naukowcy z Krakowa stworzyli obiecującą substancję aktywną, która hamuje rozwój zakażenia SARS-CoV-2.

Interdyscyplinarny zespół naukowców z Krakowa pracuje pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pyrcia i dr Aleksandry Milewskiej z Małopolskiego Centrum Biotechnologii oraz prof. Marii Nowakowskiej i prof. Krzysztofa Szczubiałki z Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Prace były prowadzone z wykorzystaniem nie tylko standardowego modelu komórkowego, ale również zaawansowanego systemu modelującego w pełni zróżnicowany nabłonek ludzkiego układu oddechowego (hodowle ALI). Jest to jeden z najdoskonalszych modeli - przekazali autorzy badań.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Polscy naukowcy ogłosili przełom w pracy nad lekiem na koronawirusa

Odkryty przez nich polimer o nazwie HTCC to związek chemiczny stworzony na bazie chitozanu czyli substancji otrzymywanej z  grzybów lub krewetek. Badacze wskazali, że wiąże się on z białkiem Spike, który tworzy wirusa i dzięki temu jest w stanie zablokować jego współdziałanie z receptorem komórkowym i wnikanie do komórki.

- Opracowana przez nas substancja jest innowacyjna w skali świata – powiedział wirusolog. prof. Krzysztof Pyrć Polskiej Agencji Prasowej.

Dzisiaj grzeje: 1. Tragiczna śmierć z samego rana, ogromny żal. Antoni Macierewicz poinformował o wielkiej stracie

2. Media dotarły do sąsiadów Szumowskiego. Na jaw wyszła cała prawda na temat Ministra Zdrowia

Polimer HTTC jest opatentowany i był wcześniej testowany na zwierzętach. U gryzoni, którym podano substancje drogą wziewną, nie zaobserwowano toksyczności, ani działań nieporządnych wobec czynności płuc. HTTC nie został jednak jeszcze zatwierdzony do stosowania u ludzi. By dalej pracować nad substancją, naukowcy potrzebują partnera komercyjnego lub instytucjonalnego.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wirusolog z Niemiec twierdzi, że koronawirus roznosi się w zupełnie inny sposób niż wszyscy myślą. Badania oparł na zakażonych mieszkańcach
  2. Trener reprezentacji Polski pokonał koronawirusa. Świetne informacje dla kibiców w całym kraju
  3. Po wielu godzinach milczenia ministerstwo zdrowia wydało ważne oświadczenie. Wiadomo, dlaczego wczoraj nie podano wieczornych danych
  4. Banki opublikowały porażające dane. Obrazują prawdziwą skalę kryzysu
  5. Krakowscy naukowcy ogłaszają przełom w poszukiwaniu leku na Covid-19. Pomogło niepozorne zwierzę
  6. Ważne dla wszystkich. Jutro Lidl, Biedronka, Dino, Żabka i Kaufland będą pracować inaczej niż zwykle

źródło: Poradnik Zdrowie

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News