Pierwsze skandale podczas wyborów. Policja ma ręce pełne roboty

Pierwsze skandale podczas wyborów. Policja ma ręce pełne roboty Źródło: Jakub Kaminski/East News

Trwają wybory prezydenckie 2020. Polacy od rana mogą oddawać swoje głosy w komisjach wyborczych na terenie całego kraju. Warto pamiętać, że w tej wyjątkowy dzień obowiązuje ważny zakaz dotyczący ciszy wyborczej. Jej złamanie może wiązać się z nałożeniem grzywny. Niestety, jak przekazała policja, już pojawiły się pierwsze skandale w związku z agitacją polityczną.

Cisza wyborcza rozpoczęła się o północy z piątku na sobotę, a obowiązuje aż do końca głosowania, czyli do godziny 21:00 w niedzielę 12 lipca. Łamanie ciszy wyborczej oznacza prowadzenie agitacji, nie tylko w lokalach wyborczych i przed nimi, ale także w sieci. Jak się okazuje, policja była już informowana o łamaniu tego zakazu.

Łamanie ciszy wyborczej. Policja ma ręce pełne roboty 

Jak poinformowała Komenda Główna Policji, do godziny piątej rano w niedzielę odnotowano aż 253 przypadki łamania ciszy wyborczej na terenie całego kraju. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Antoniego Rzeczkowskiego 230 przypadków dotyczyło wykroczeń, a w 23 doszło do przestępstwa. 

Łamanie ciszy wyborczej oznacza wszelkie publiczne zachowania, które nakłaniają do głosowania na konkretnego kandydata. W czasie trwania ciszy wyborczej zakazane jest organizowanie zgromadzeń, pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień czy rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Co ważne, zakaz dotyczy także internetu. Łamanie ciszy wyborczej niesie za sobą konsekwencje prawe. Od 500 tys. zł do 1 mln zł grzywny grozi każdemu, kto opublikuje sondaż wyborczy. Jest to najwyższa kara. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Łamanie ciszy wyborczej łapówkami? Głosując na X otrzymasz zniżkę u fryzjera

W województwie warmińsko-mazurskiego policja odnotowała kilka zaskakujących przypadków łamania ciszy wyborczej. Jak przekazali funkcjonariusze, za zagłosowanie na konkretnego kandydata oferowano łapówki. Przykładowo, w zakładzie fryzjerskim w Gołdapi można było otrzymać 20 procent zniżki na usługi, natomiast w Działdowie można było otrzymać gotówkę. 

Dzisiaj grzeje: 1. Zaskakujące oświadczenie szefa PKW tuż przed wyborami. Nie spodziewał się podobnego obrotu spraw
2. Nie żyje 46-latka. Tragedia na Lubelszczyźnie

- Postępowania w tych sprawach będą się toczyć w oparciu o artykuł 250 kodeksu karnego, który przewiduje za takie przestępstwo do 5 lat więzienia - zaznaczył w rozmowie z PAP jeden z funkcjonariuszy. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Legia Warszawa świętuje mistrzostwo w wyjątkowy sposób. Wszystko wyglądało inaczej niż zawsze, zabawa potrwa do rana (WIDEO)
  2. Kelner zobaczył tajemniczą karteczkę na stoliku, od razu zaczął płakać. Powodem zostawiony obok rachunek klienta
  3. Pamiętacie "Cudowne lata"? Padniecie, kiedy zobaczycie, jak dzisiaj wygląda Kevin
  4. Smutne sceny w Tatrach. Koń przewrócił się podczas pracy, zatrważająca reakcja dorożkarza
  5. Chłopak z zespołem Downa zaprosił dziewczynę na szkolny bal. Po wszystkim napisała powalające słowa, wszyscy czytali je ze łzami w oczach
  6. Awantura w Polsacie, prawie doszło do rękoczynów. Widzowie zobaczyli wszystko, prowadzący bezradni

Źródło: Fakt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News