Kwaśniewski to wróżbita. Zapowiedział to 30 lat temu i... wszystko się spełniło

Kwaśniewski to wróżbita. Zapowiedział to 30 lat temu i... wszystko się spełniło Źródło: fot. wikimedia commons

Aleksander Kwaśniewski w 1987 roku, jeszcze jako minister ds. młodzieży, udzielił ważnego wtedy wywiadu magazynowi "Bajtek". Było to jedno z pierwszych w Polsce pism o tematyce komputerowej, więc właśnie nowoczesnych technologii dotyczyła owa rozmowa. Przyszły prezydent zapowiedział w niej, że komputeryzacja świata nastąpi znacznie szybciej, niż może się to wydawać i opowiedział o mało powszechnym wtedy używaniu tego urządzenia w pracy, co niedługo miało się według niego całkowicie rozpowszechnić.

Oswajanie się z komputerem zacząłem jak inni poprzez gry. Starałem się wybierać te najbardziej kształcące i grać bardzo późnymi wieczorami, ale paru moim pracownikom, którzy grali w godzinach pracy, zagrozić musiałem sankcjami – opowiadał o pierwszej styczności z komputerami Kwaśniewski. Stwierdził także, że jest on bardzo ważnym narzędziem w pracy, które "pomaga szczególnie wówczas, gdy trzeba przygotować kilkanaście lub kilkadziesiąt podobnych pism do różnych adresatów".

Dla osób czytających to już w XXI wywiad ten może wydawać się śmieszny, jednak jak na tamte czasy, był on naprawdę wizjonerski. Szczególnie we wschodnioeuropejskiej Polsce.

– Komputery pojawią się jednak szybko w naszym życiu, tak jak pojawi się wideo i kilka innych rzeczy – stanowczo zaznaczał przyszły prezydent oraz zachęcał młodych czytelników do próby powtórzenia sukcesu... firmy Apple. Takie przedsięwzięcie miało według niego być początkiem tworzenia polskiej Doliny Krzemowej.

Może i ostatnia z przepowiedni jeszcze się nie spełniła, ale komputery nieodłącznie towarzyszą nam w życiu codziennym, a tysiące genialnych polskich informatyków pracuje w kraju oraz za granicą, wpływając na dalszy rozwój nowoczesnych technologii.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News