Kukiz'15 żąda zrównania kwoty wolnej od podatku dla obywateli i posłów

Kukiz'15 żąda zrównania kwoty wolnej od podatku dla obywateli i posłów Źródło: fot. wikimedia / Piotr VaGla Waglowski, http://www.vagla.pl / mywritingblog.com

Obóz władzy Prawa i Sprawiedliwości podwyższy kwotę wolną od podatku dla zwykłych obywateli. Jak jednak zauważa klub Kukiz'15, nawet po podniesieniu KWOP, zwykli obywatele nie będą mogli liczyć nawet na zbliżony poziom jaki przysługuje w tej kwestii polskim parlamentarzystom. 

Minister Morawiecki zapowiedział kilka dni temu podniesienie kwoty wolnej od podatku dla zwykłych obywateli. Według planów PiS, od nowego roku kwota wolna od podatku będzie wynosić 6,6 tysięcy złotych (ustawowe minimum egzystencji) co zwolni z płacenia podatków wszystkich zarabiających w skali roku maksymalnie 6,6 tys. zł (średnio 500 zł miesięcznie) z płacenia podatków. Z kolei zarabiający pomiędzy 6,6 tys. a 11 tys. rocznie będą mogli liczyć na kwotę wolną od podatku pomiędzy 6,6 tys. a 3 tys. złotych. Osoby zarabiające powyżej 11 tysięcy złotych miałyby kwotę wolną od podatku na dzisiejszym poziomie tj. 3 tysięcy złotych. Natomiast zarabiający powyżej 130 tysięcy rocznie nie mieliby kwoty wolnej od podatku w ogóle.

Jak jednak zauważa klub Kukiz'15, ustawa dotyczy jedynie zwykłych obywateli, podczas gdy polscy parlamentarzyści wciąż mogą liczyć na nieporównywalnie większą kwotę wolną od podatku tj. ponad 30 tysięcy złotych.

 - Obecnie posłowie i senatorowie mają 10 razy wyższą kwotę od podatku niż pozostali obywatele. To ogromna niesprawiedliwość. Dlatego składamy projekty ustaw mające na celu zrównanie wysokości kwoty wolnej PIT przysługującej parlamentarzystom i pozostałym obywatelom - argumentują politycy Kukiz'15.

Projekt Kukiz'15 zakłada, że albo kwota wolna dla obywateli zostanie podniesiona do poziomu posłów, czyli ponad 30 tysięcy złotych, albo poselska KWOP zostanie obniżona do poziomu obywateli.

Obóz rządzący nie zgodził się jednak na takie rozwiązanie i odrzucił propozycje formacji Pawła Kukiza. Według nich dzieje się tak, ponieważ władza usilnie stara się chronić swoje przywileje. Politycy Kukiz'15 zapowiadają jednak, że się nie poddadzą i będą składać swoje propozycje do skutku.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego

bh, źródło: tvn24bis
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News