Błaszczykowski wykonał znak krzyża na bramce. Rozpętał tym prawdziwą burzę

Błaszczykowski wykonał znak krzyża na bramce. Rozpętał tym prawdziwą burzę Źródło: Youtube/Bundesliga

Kuba Błaszczykowski wykonał znak krzyża na bramce. Zdenerwował tym niektóre osoby. Co dokładnie wydarzyło się na boisku?

Kuba Błaszczykowski wykonał znak krzyża na bramce, co niekoniecznie mogło przypaść niektórym do gustu. Przepisy, którymi podpiera się FIFA są jednak ze sobą sprzeczne. Nie można ukarać zawodnika za to, jaką religię wyznaje. Z drugiej strony epatowanie gestami religijnymi podczas gdy mecze piłki nożnej oglądają ludzie różnych wyznań może prowadzić do konfliktów.

Jak mówią przepisy FIFA: "Na podstawowym sprzęcie sportowym nie może być żadnych politycznych, religijnych ani osobistych sloganów, oświadczeń ani obrazów. Drużyna, której zawodnik będzie prezentował polityczne, religijne lub osobiste slogany, oświadczenia lub obrazy, zostanie ukarany przez organizatora rozgrywek lub przez FIFA".

Kuba Błaszczykowski obnosi się swoją religijnością?

Gest Kuby Błaszczykowskiego bardzo nie spodobał się muzułmańskiemu duchownemu, Mohammedowi Alarefe. W 2018 roku Kuba po bramce strzelonej Niemcom wykonał znak krzyża. Powołując się na przepisy FIFA. Duchowny domagał się zaprzestania przez chrześcijańskich zawodników wykonywania takich gestów na boisku. FIFA nie zareagowała na jego pretensje. Znak krzyża wykonany przez Błaszczykowskiego mógł być też wykonany nieświadomie w przypływie emocji.

Alarefe odznaczył się swego rodzaju hipokryzją, ponieważ wielu muzułmańskich zawodników po strzeleniu gola pada na kolana i całuje ziemię - jest to również religijna manifestacja.

Nie tylko Błaszczykowski stał się osobą kontrowersyjną. Dawno temu Artur Boruc wywołał prawdziwy skandal, który odbił się szerokim echem nie tylko w Wielkiej Brytanii. Ten polski bramkarz miał w zwyczaju zakładać koszulki z wizerunkiem papieża Jana Pawła II. Często także wykonywał znak krzyża przed trybunami Rangersów podczas derbów.

Wypowiadali się wtedy działacze klubu oraz kibice obu drużyn. Zdecydowana większość była przeciw takim zachowaniom, jakimi uraczył ich wtedy Artur Boruc. W tamtych latach intensywnie pracowano nad tym, by polityka i religia nie zakłócały porządku na boisku i po odbytym meczu. Boruc psuł starania włodarzy klubu.

Kolejnym piłkarskim skandalem związanym z manifestacją swojej religii była sytuacja z 2010 roku. Itay Szechter, zawodnik Hapoelu Tel Aviv, został ukarany żółtą kartką przez wykonywanie religijnych gestów po trafionej bramce.

 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Barbara Kurdej-Szatan w otoczeniu umięśnionych, nagich facetów. Jej mąż będzie podwójnie zazdrosny!
  2. Jak mieszka Beata Tyszkiewicz? Takich warunków NIKT się po niej nie spodziewał. Jej córki wiedzą o tym?
  3. Porażająca wizja Jackowskiego zakłóciła wielkanocny spokój. Wstrząsające słowa o najbliższej przyszłości Polski
  4. Syn Małgorzaty Rozenek w centrum wielkanocnego skandalu. 9-latek powinien poczekać z tym do pełnoletności?
  5. Piekło na wielkanocnej libacji. 38-latek nie żyje, goście trzeźwieją
  6. Najtragiczniejsza Wielkanoc w Polsce od lat. Nie żyje 20 osób, wielu rannych

Źródło: sportowefakty.wp.pl

Następny artykuł