Kto wygrałby to starcie, Duda czy Tusk? Są już wyniki badania

Kto wygrałby to starcie, Duda czy Tusk? Są już wyniki badania

Jak wynika z badania IPSOS dla OKO PRESS, gdyby wybory prezydenckie odbywały się teraz, to zwyciężyłby je obecny prezydent Andrzej Duda. Zarówno w I, jak i II turze pokonałby m.in Donalda Tuska.

Gdyby dziś Polacy poszli do urn, to największe szanse na zwycięstwo miałby prezydent Andrzej Duda, który zmiażdżyłby rywali osiągając w I turze wynik 36 proc. Na drugim miejscu znalazłby się Donald Tusk, na którego postawiłoby 18 proc. głosujących.

Na podium znaleźliby się ex aequo Robert Biedroń oraz Paweł Kukiz, którzy mogą liczyć na 8 proc. poparcia respondentów. Tylko 5 proc. głosów uzyskałby Ryszard Petru. Po 1 proc. uzyskiwaliby Jarosław Kaczyński i Adrian Zandberg.

Jak wynika z badania, Donald Tusk przegrywa z Andrzejem Dudą niemalże we wszystkich kategoriach demograficzno-społecznych. Największe różnice w wynikach kandydatów obserwujemy w grupie mieszkańców wsi, Polaków najmłodszych i najstarszych. Na wschodzie Polski obecny prezydent miażdży rywala. Nawet bastiony Donalda Tuska (jak północ kraju czy Polacy w wieku średnim) przypadają w tej batalii Andrzejowi Dudzie, choć różnice w tych kategoriach są mniejsze.

Ponadto, jeśli chodzi o niezdecydowanych, to szanse Tuska są bardzo słabe. Osoby, które nie mają swojego kandydata, a mimo wszystko były naciskane na odpowiedź, znacznie częściej stawiały na Andrzeja Dudę (38 proc.). Tylko 9 proc. decydowało się poprzeć Donalda Tuska.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News