Właśnie opublikowano listę Global Firepower 2017. Ta szereguje 50 państw, które mają największy Indeks Siły spośród 127 badanych. W ramach raportu pod uwagę brano bardzo różne parametry, a wyniki są wstrząsające.

Eksperci przyjrzeli się m.in. lokalizacji, sile roboczej czy stanie gospodarki. Dane, na których opierali badania, pochodzą z kwietnia tego roku. Na ich podstawie wybrali 50 państw, które można określić mianem większych lub mniejszych, zależnie od miejsca, „potęg militarnych”.

Na ostatnim 50 miejscu znajduje się Białoruś, która może pochwalić się 193 samolotami, 515 czołgami oraz liczbą 355 tys. żołnierzy w gotowości bojowej. Co ciekawe, w zestawieniu znalazły się jeszcze dwa państwa graniczące z Polską. Czechy uplasowały się na 31 miejscu z 249 samolotami, 592 czołgami i 406 tys. żołnierzy ogółem, a Ukraina na miejscu 30 z 238 samolotami, 2449 czołgami i 1,16 mln żołnierzy.

Nasz kraj zajął bardzo wysokie 18 miejsce i prześcignął tym samym m.in. Arabię Saudyjską, Koreę Północną oraz Australię. Polska ma do dyspozycji 465 samolotów, 1065 czołgów i może liczyć na siłę 635 tys. żołnierzy.

Żaden z wyżej wymienionych krajów nie może jednak mierzyć się z dwoma superpotęgami, które zajęły pierwsze dwa miejsca. Mowa oczywiście o Rosji na miejscu 2 i USA na szczycie listy. Federacja Rosyjska ma do dyspozycji 3,8 tys. samolotów, 20,2 tys. czołgów i armię składającą się z 3,25 mln żołnierzy. Stany Zjednoczone mogą natomiast pochwalić się siłą 13,7 tys. samolotów, 5,8 tys. czołgów i 2,5 mln żołnierzy.

Oba te państwa dysponują także arsenałem atomowym, który jest w stanie zniszczyć cały znany nam świat. Wstrząsające jest, jak bezbronne wobec ich potęgi są kraje Europy – nawet takie mocarstwa jak Wielka Brytania i Francja, które znalazły się na 5 i 6 miejscu listy. Wszystko przez to, że dysproporcje w sile militarnej są zbyt ogromne.

ZOBACZ TAKŻE

https://www.youtube.com/watch?v=BDQNFq1uh2w

...

Zobacz również