Księża pobierają opłaty
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Monika Majko - 13 Listopada 2020

Sprawdziliśmy, ile naprawdę wynosi "co łaska" za ślub i pogrzeb. Ręce opadają po zobaczeniu "cenników"

Księża za udzielanie sakramentów pobierają opłaty od wiernych w wysokości "co łaska", choć zwykle są to określone kwoty. Sprawdziliśmy, ile płaci się za ślub i pogrzeb w różnych zakątkach Polski. ceny wahają się od 50 złotych do nawet kilku tysięcy.

Księża za celebrację sakramentów pobierają zwyczajową opłatę "co łaska". Choć w założeniu jest to kwota, wysokość której ustalają wierni, w wielu parafiach funkcjonują nieoficjalne cenniki. Sprawdziliśmy, ile kosztuje ślub i pogrzeb w Polsce.

Księża pobierają opłaty za udzielanie różnych sakramentów

W Kościele Katolickim za celebrowanie sakramentów pobiera się od wiernych zwyczajowe opłaty "co łaska". Choć powinny one wynosić tyle, ile uznaje za stosowne osoba prosząca o nabożeństwo, zwykle pomiędzy parafiami krążą nieoficjalne cenniki.

Mateusz Morawiecki podjął decyzję ws. lockdownu. Zaapelował także do wszystkich PolakówMateusz Morawiecki podjął decyzję ws. lockdownu. Zaapelował także do wszystkich PolakówCzytaj dalej

Okazuje się, że ceny pomiędzy różnymi parafiami mogą się jednak również znacząco różnić. Sprawdziliśmy, ile za najbardziej kosztowne sakramenty w różnych zakątkach Polski zapłacą wierni. Opłaty za ślub czy pogrzeb wahają się od kilkudziesięciu , do nawet kilku tysięcy złotych.

Według portalu colaska.pl, który aktualizuje informacje o nieoficjalnych cennikach panujących w parafiach na terenie polski, najtaniej zorganizujemy ślub m.in. w Parafii pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela w Załężu w województwie podkarpackim. Młoda para zapłaci tam za ceremonię niemal symboliczne 50 złotych. Taka cena obowiązuje również w 27 innych parafiach w kraju.

Najwięcej za ślub narzeczeni zapłacą m.in. w Masłowie w województwie Świętokrzyskim, Makowie Mazowieckim w województwie mazowieckim oraz 27 innych parafiach w kraju. Obecnie najwyższa cena za sakrament małżeństwa wynosi 200 złotych.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Opłaty "co łaska" różnią się pomiędzy parafiami

Wydawałoby się, że pogrzeb będzie mniej kosztowny niż ślub, okazuje się jednak, że nic bardziej mylnego. 50 złotych kosztuje sakrament w Parafii św. Marii Magdaleny Łambinowicach w województwie opolskim, a także 14 innych parafiach w Polsce, natomiast górna granica cennika za pochówek jest szokująca.

Za pogrzeb bliskiego możemy zapłacić nawet 6 tysięcy złotych. Według portalu colaska.pl, taka stawka obowiązuje aż w 17 parafiach na terenie naszego kraju, w tym m.in. w Parafii pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Bolesławcu w województwie dolnośląskim oraz Parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeziorsku w województwie łódzkim.

Dzisiaj grzeje:

1. Ministerstwo Zdrowia wydało ważny komunikat dla seniorów. Chodzi o realizowanie recept

2. Ministerstwo Zdrowia alarmuje Polki i Polaków. Bezwzględnie nie możemy robić jednej rzeczy, pilnie ostrzegają wszystkich

3. Pod osłoną nocy pojawiło się oświadczenie Dziwisza. Tysiące osób patrzy z niedowierzaniem

Niedawno krajowe media obiegł apel wiernych z województwa łódzkiego, którzy oburzeni byli cenami pogrzebów, ustalonymi przez lokalną archidiecezję. Jak tłumaczył Ksiądz Paweł Kłys, rzecznik prasowy Archidiecezji Łódzkiej twierdzi, że jeśli ktoś ma złą sytuację finansową, może poprosić o zniżkę. Mieszkańcy narzekają jednak, że jest ona minimalna.

- Kogo stać, żeby tyle zapłacić za pochowanie ojca czy matki? 4780 zł trzeba zapłacić administracji cmentarza. Wykopanie grobu to kolejne 2 tysiące. W Brzezinach ludzie się zapożyczają, żeby wyprawić pogrzeb krewnemu. Jak ksiądz może nas tak traktować? Czemu biskup nie reaguje i stoi przy swoim? - skarżył się Stanisław Pawlik, który za pochowanie taty musiał zapłacić 12 tysięcy złotych.

Portal colaska.pl podaje również koszty innych sakramentów i świadczeń udzielanych przez Kościół Katolicki. Za chrzest młodzi rodzice zapłacą od 20 do ponad 500 złotych, natomiast za wydanie zaświadczenia parafie w Polsce pobierają od 2 do nawet 200 złotych.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nagrano, jak kobieta wrzuca szczeniaka do jeziora. Jej tłumaczenie sprawia, że ręce opadają
  2. Polscy skoczkowie usłyszeli wspaniałą wiadomość. Najnowsza informacja ucieszy wszystkich, chodzi o najbliższy konkurs
  3. Nagłe, niewyobrażalnie smutne wiadomości. Nie żyje zasłużona Polka, odeszła na wieczną służbę
  4. Agata Duda wprawiła wszystkich w osłupienie. Ciężko uwierzyć, co zrobiła podczas uroczystości
  5. Mama przyszła odwiedzić grób 4-letniego synka, nie zastała nagrobka. Bulwersujące, do czego doszło
  6. Pierwsze doniesienia o problemach z Playstation 5. Czy najnowsza konsola Sony będzie wadliwa?
  7. 75-latek ma żonę o 39 lat młodszą. Właśnie ogłosili światu podwójnie radosną nowinę

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: colaska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News