Księża którzy mają dzieci dostali konkretne wytyczne. Watykan stworzył specjalną instrukcję

Księża którzy mają dzieci dostali konkretne wytyczne. Watykan stworzył specjalną instrukcję Źródło: Fot. Wikipedia.org

Kościół katolicki ma bardzo rozbudowane procedury i priorytety w kwestii wychowania dzieci w wierze i tego, jak powinni zajmować się nim rodzice. Co, jednak jeśli ojcem dziecka jest ksiądz, czyli osoba, która teoretycznie powinna utrzymywać cielesną wstrzemięźliwość? Okazuje się, że Watykan stworzył w tej kwestii specjalną instrukcję.

Ksiądz to jedna z ostatnich osób, które podejrzewalibyśmy o ojcostwo. Liczba podobnych przypadków jest jednak spora, a Stolica Apostolska została zmuszona do instytucjonalnego ustosunkowania się do tego zjawiska. Takie przypadki liczy się w dziesiątkach tysięcy, ale statystyka ta dotyczy tylko osób, które są świadome swojego pochodzenia. Można zakładać zatem, że liczba dzieci, które jeszcze nie wiedzą, lub nie dowiedzą się nigdy, że ich biologicznym ojcem jest ksiądz, jest o wiele razy większa.

Okazuje się, że Watykan jest przygotowany na takie wypadki i stworzył w tym celu szczególne zasady zachowania się. O fakcie jej istnienia donosi "The New York Times". Informacje te potwierdza rzecznik Stolicy Apostolskiej.

Ksiądz jest ojcem mężczyzny, który postanowił pomóc takim, jak on

28-letni irlandzki psychoterapeuta Vincent Doyle dowiedział się o swoim pochodzeniu bardzo niedawno. Natychmiast podjął decyzję o stworzeniu internetowej grupy wsparcia dla podobnych mu osób. Już dziś społeczność posiada 50 tys. członków ze 175 państwa świata.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ I FILMEM Jak podaje "The New York Times" Doyle udał się nawet do Watykanu, by uzyskać więcej informacji na temat zjawiska. Tam dowiedział się o istnieniu tajnej instrukcji, wedle której dzieci księży nazywa się "dziećmi wyświęconych". - Byłem w szoku, że istnieje na to określenie. To kolejny skandal. Wszędzie są dzieciaki - powiedział dziennikarzom Irlandczyk.

Co zaleca Kościół?

Dokument, o którym mowa miał powstać w 2017 roku, a jego głównym celem jest "ochrona dzieci". Jest on efektem pracy nad połączeniem wcześniej istniejących już kościelnych wskazówek. - Mogę potwierdzić, że takie wytyczne istnieją. To wewnętrzny dokument - przekazał rzecznik Watykanu. Kościół zaleca, by ksiądz, który jest także ojcem odszedł ze stanu duchownego i zajął się rodziną, którą powołał do życia, "biorąc odpowiedzialność za bycie rodzicem przez poświęcenie samego siebie dla dobra swojego dziecka". Watykan zastrzega jednak, że księża mogą być jedynie proszeni o odstąpienie od pełnienia posługi i nie wolno ich do tego zmusić. Wszystko dlatego, że nie istnieją żadne kanoniczne przepisy w tym zakresie. Część zainteresowanych uważa, że jest to jednak najgorsza możliwa opcja nie tylko dla księdza, ale i dla dziecka. Zrzucenie sutanny wiążę się przecież z bezrobociem. - Nie wierzę, że bezrobocie jest odpowiedzią na ojcostwo - przekonuje Doyle w rozmowie z gazetą z USA.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Dalida, gwiazda lat 70. popełniła samobójstwo. Dokładnie zaplanowała swoją śmierć
  2. Kim jest ojciec Agnieszki Chylińskiej? Artystka jest do niego bardzo podobna
  3. Dzisiaj wieczorem setki tysięcy osób włączą Polsat. Jeden z najlepszych filmów tej dekady
  4. „To jest dla mnie smutny wywiad”. Wzruszające słowa Roberta Janowskiego o żonie
  5. W środę fani Jana Pawła II siądą przed telewizorami. Nieznany materiał o papieżu
  6. HGA Media – duży sukces firmy, szansa na karierę dla młodych
  źródło: Rzeczpospolita Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News