Ksiądz rusza na kolędę
ARKADIUSZ ZIOLEK East News
Irmina Jach - 26 Listopada 2020

Wierni są oburzeni. Ksiądz zaczyna kolędę pomimo epidemii, każdy dostał od niego skandaliczną przesyłkę

Ksiądz z parafii pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Witoszowie Dolnym koło Świdnicy nie zamierza przejmować się trwającą pandemią. Wbrew zaleceniom sanitarnym zamierza odwiedzić okolicznych mieszkańców, chodząc po kolędzie. Jednak przed startem akcji, parafianie dostali od niego skandaliczne przesyłki.

Ksiądz Jarosław Lipniak, proboszcz z dolnośląskiej parafii, planuje rozpoczęcie kolędy w najbliższą sobotę 28 listopada. Wbrew oczekiwaniom wiernych nie odbędzie się ona w trybie niestacjonarnym, tak jak sugerowano. Duchowny zamierza - zgodnie z tradycją - odwiedzić domy parafian.

Wystarczyło, że spojrzeli na zdjęcie Agaty Dudy. Internauci dosłownie wściekli się, zwrócili uwagę na jedną rzeczWystarczyło, że spojrzeli na zdjęcie Agaty Dudy. Internauci dosłownie wściekli się, zwrócili uwagę na jedną rzeczCzytaj dalej

Ksiądz nie przejmuje się epidemią, rusza po kolędzie

Z informacji zamieszczonych na stronie internetowej parafii wynika, że kolęda będzie trwała od 28 listopada do 5 grudnia. Proboszcz zamierza złożyć wizytę mieszkańcom Witoszowa Dolnego, Pogorzałej, Witoszowa Górnego oraz Komorowa. Wierni zostali powiadomieni o jego wizycie listownie.

Ksiądz zadbał o to, by komunikatowi towarzyszyły dwie koperty - jedna służyć ma na "ofiarę kolędową", a druga na "prace budowlane". Parafianie są zbulwersowani sugestią proboszcza i boją się o własne zdrowie i życie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

- Załóżmy, że ksiądz trafi do osoby chorej i rozniesie wirusa po innych mieszkańcach. Przecież on nie posiada danych epidemiologicznych. I co wtedy będzie? To jest brak jakiejkolwiek odpowiedzialności za życie innych ludzi - mówił jeden z mieszkańców Witoszowa Dolnego w rozmowie z portalem Gazeta Wyborcza.

Jarosław Lipniak w liście do okolicznych mieszkańców powołał się na zapis Kodeksu Prawa Kanonicznego: "Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznawać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza w niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również - jeśli w czymś nie domagają - roztropnie ich korygując [...]".

Zaznaczył również, że kolęda odbędzie się za przyzwoleniem świdnickiej kurii. Rzecznik placówki - w nawiązaniu do słów proboszcza - wyjaśnił, że temat nie był jeszcze omawiany.

- Temat wizyty duszpasterskiej będzie omawiany podczas najbliższej konferencji księży dziekanów. Ksiądz biskup, zanim podejmie stosowne decyzje w tej sprawie, pragnie wysłuchać gremium doradczego zgodnie z wytycznymi Kodeksu Prawa Kanonicznego, śledząc tym samym dane resortu zdrowia dotyczące liczby zakażeń koronawirusem - podkreślił.

Dzisiaj grzeje:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Dwa komunikaty ministerstwa jeden po drugim. Doszło do poważnej pomyłki, znowu podano błędną liczbę zakażeń
 3. Odziedziczył po dziadku zamurowany garaż. Kiedy zajrzał do środka, przeżył wstrząs, nie miał o niczym pojęcia
 4. Będzie dodatek do 500 plus? Pojawiła się oficjalna wiadomość, wielu rodziców będzie wniebowziętych

- W związku z tym informacja na temat wizyty duszpasterskiej w diecezji będzie podana w późniejszym czasie. Ksiądz proboszcz z Witoszowa, podejmując decyzję o rozpoczęciu odwiedzin duszpasterskich, kierował się własnym rozeznaniem w parafii co do tego wydarzenia - dodał.

Duchowny odmawia rozmów z dziennikarzami, twierdząc, że otrzymał zakaz wypowiadania się. Parafianie zostali poinformowani, że pandemia nadwyrężyła kondycję finansową lokalnego kościoła, a proboszcz był zmuszony do wzięcia kredytu, stąd nietypowa prośba o dwie koperty. Co myślicie o postępowaniu proboszcza?

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Dwuletni Szymonek walczy z czasem. Jego serduszko jest podziurawione
 2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
 3. Świerzyński skomentował Strajk Kobiet, wszystko poszło na żywo w TVP. Prowadzący zamarł
 4. W środku nocy Krzysztof Krawczyk przekazał tragiczne wiadomości. Pogrążył się w żałobie
 5. Jolanta Kwaśniewska ujawniła przykrą prawdę o swoim małżeństwie. Współczujemy, godnie wszystko znosiła
 6. Sałatka jarzynowa według Ewy Wachowicz, istne arcydzieło. Gwiazda dodaje kontrowersyjny składnik, ludzie nie mogą uwierzyć
 7. Sprzedaż nieruchomości może być wstrzymana na 5 lat. Chodzi o konkretny typ działek
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Wirtualna Polska/Gazeta Wyborcza

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News