Ksiądz jedną z najmniej szanowanych przez Polaków ról społecznych. Gorzej tylko politycy

Ksiądz jedną z najmniej szanowanych przez Polaków ról społecznych. Gorzej tylko politycy Źródło: pixabay/senlay

Ksiądz obecnie plasuje się niemal na dnie rankingu najbardziej szanowanych roli społecznych. Wyżej od niego są nawet przedsiębiorcy i dziennikarze, niżej tylko politycy i maklerzy.

Ksiądz niegdyś cieszył się dużym poważaniem. Duchowni do dziś w wielu mniejszych miejscowościach pełnią funkcję lokalnych "mędrców" do których mieszkańcy przychodzą po poradę. Jednak ten status roli kapłana coraz bardziej zanika, najnowsze badania nie pozostawiają wątpliwości.

Ksiądz zaskakująco nisko w rankingu najbardziej szanowanych zawodów

CBOS przeprowadził w październiku tego roku badanie dotyczące szacunku do poszczególnych grup zawodowych i ról społecznych. Badanie wykonywano poprzez bezpośrednie rozmowy z respondentami. Wymieniano poszczególne zawody i proszono o zadeklarowanie, czy badany traktuje daną grupę zawodową z szacunkiem, czy też nie.

Co ciekawe, na samym szczycie znaleźli się strażacy, pielęgniarki, robotnicy wykwalifikowani, górnicy oraz profesor uniwersytetu. Najwyżej oceniane zebrały ponad 94% pozytywnych reakcji. Pod nimi usytuowali się lekarze, nauczyciele, inżynierowie pracujący w fabryce, rolnicy indywidualni i księgowi. Księża byli daleko poza pierwszą dziesiątką, bo aż na 26. miejscu.

Księża cieszą się coraz mniejszym poważaniem

Respondentom łącznie przedstawiono 31 dowodów, więc rola księdza znalazła się w najniżej ocenianej dziesiątce. Zaskoczeniem nie będzie fakt, że najbardziej negatywnie oceniane zawody to działacz partii politycznej, makler giełdowy, poseł na Sejm, radny czy minister, czyli wszystkie (poza maklerem) związane z polityką. Zaraz za najniżej notowaną piątką znalazła się właśnie rola duchownego.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jedynie 33% badanych wypowiedziało się pozytywnie o pracy duchownego. Co ciekawe, oceny kapłaństwa były najbardziej zróżnicowane. Pozytywna lub negatywna ocena zależała od miernika religijności, którą wyliczano na podstawie częstości odbywania praktyk religijnych. Nie będzie zaskoczeniem fakt, że osoby najbardziej religijne pozytywnie oceniały zawód kapłana.

Dzisiaj grzeje: 1. Syn brutalnie gwałcił matkę. Zgotował jej piekło, nie czuje się winny
2. Media obiegły najgorsze wiadomości. Zmarł kultowy dziennikarz, każdy znał jego programy

Taki wynik na pewno jest sporym problemem Kościoła, ale nie powinien dziwić. Według badań polskie społeczeństwo przechodzi przez stopniową laicyzację, w wyniku czego jest coraz mniej wiernych. Również w badaniach dotyczących religijności można zauważyć, że coraz mniej młodych Polaków deklaruje się jako katolicy.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nowe informacje ws. Tomasza Lisa. "Jego stan jest ciężki"
  2. Biedronka ogłasza nowe godziny. Ważne zmiany dla klientów
  3. Syn Janowskiego przekazał dramatyczne informacje. Do szpitala trafiła była żona muzyka
  4. Tragedia w polskim szpitalu podczas porodu. Nie żyje mama czwórki dzieci 
  5. Twoje ucho wygląda tak jak na zdjęciu? Możesz być w ogromnym niebezpieczeństwie, natychmiast idź do lekarza

Źródło: Stacja 7

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News