Ksiądz opublikował cennik za kolędę
Marek BAZAK/East News
Irmina Jach - 8 Stycznia 2021

Skandal, ksiądz opublikował cennik za kolędę. Miał też instrukcje dla wiernych

Ksiądz z parafii pod wezwaniem Trójcy Świętej w Krajkowie (województwo mazowieckie) przekazał parafianom cennik kolędy. Osoby mieszkające mają przeznaczyć na ten cel 100 zł. Rodziny zostały zobowiązane do dwa razy większej wpłaty.

Ksiądz opublikował kontrowersyjny komunikat na stronie internetowej parafii. Pieniądze od wiernych mają wspomóc „termomodernizację budynków parafialnych i wizytację kanoniczną biskupa” oraz pokryć koszta planowanych inwestycji.

Ksiądz opublikował cennik za kolędę

Duchowny zapowiedział, że parafianie, którzy chcą przyjąć go po kolędzie, powinni oczekiwać na jego przybycie na zewnątrz. Mieszkańcy bloków mają zawiesić na drzwiach kartkę z adnotacją „zapraszamy” lub święty obrazek.

- W związku z przyjętą formą kolędy, będę odwiedzał rodziny własnym samochodem, który jest rozpoznawalny w parafii. Proszę jedną osobę z rodziny, aby oczekiwała np. na drodze, przy furtce. W blokach, jako znak zapraszający proszę umieścić na drzwiach karteczkę „zapraszamy” lub religijny obrazek - napisano w komunikacie.

Ksiądz przygotował również konkretny cennik, w którym wskazał kwoty, jakie powinny znaleźć się w kopertach. Osoby będące rodziną mają przygotować 200 zł, natomiast ci mieszkający samotnie - 100 zł. Sprawą zainteresowała się kuria diecezjalna w Płocku.

Nie żyje aktor kultowego serialu z TVN. Znaleziono go w domu, rodzina potwierdziła tragiczne wieściNie żyje aktor kultowego serialu z TVN. Znaleziono go w domu, rodzina potwierdziła tragiczne wieściCzytaj dalej

- Uprzejmie informuję, że odbyła się rozmowa z księdzem proboszczem. Przyznał on, że jego wpis na stronie internetowej parafii, dotyczący wysokości ofiary kolędowej, jest niestosowny. Zobowiązał się, że skoryguje tę informację i przeprosi parafian - poinfomormowała rzeczniczka kurii, Elżbieta Grzybowska, w rozmowie z portalem Płońsk w Sieci.

Proboszcz niezwłocznie dostosował się do zaleceń przekazanych przez przełożonych. Cennik wizyt duszpasterskich zniknął ze strony internetowej parafii. Zastąpiły go oficjalne przeprosiny za „wcześniejsze sugestie finansowe”.

- Odwiedzam zgodnie z jedną z form zaproponowaną przez biskupa rodziny, które zapraszają kapłana, zachowując wymogi sanitarne. Nikogo nigdy nie dyskryminowałem i nie dyskryminuję za to, że nie włączył się w prace budowlano-remontowe, prowadzone w parafii. Są parafianie, którzy doceniają moją pracę kapłańską, duszpastersko-administracyjną, ale są i tacy, którym to nie odpowiada. Proszę o wybaczenie kogo uraziłem - powiedział ksiądz Zbigniew Kluba dziennikarzom serwisu Płońsk w Sieci.

To niepierwsze doniesienie tego typu. Ksiądz z parafii pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego w Godzikowicach wysłał parafianom druczki do przelewu. Jak tłumaczył, chciał umożliwić wiernym wsparcie kościoła, gdyż zdecydował o odwołaniu tegorocznych wizyt duszpasterskich. 

Ksiądz Leszek Gęsiak, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski, potwierdził, że takie działania są akceptowalne przez Kościół. Dodał, że taka metoda płatności jest zdecydowanie bezpieczniejsza niż operowanie gotówką. Co myślicie o podobnych apelach duchownych?

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News