ksiądz kolęda wizyta duszpasterska
Wikimedia Commons CC0
Joanna Szwalikowska - 2 Grudnia 2020

Ksiądz obszedł zakaz kolędy, będzie chodził "po domach". Internauci nie dowierzają, wierni mogą nie być bezpieczni

Ksiądz znalazł sposób na obejście zakazu tegorocznych wizyt duszpasterskich w domach w ramach kolędy. Za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazał, iż święcenie domów odbędzie się z zewnątrz. Zaproponował modlitwę przed domem, a następnie mszę świętą.

Ksiądz Daniel Wachowiak znalazł sposób na obejście zakazu wizyt duszpasterskich, jaki wydany został przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego dla Archidiecezji Poznańskiej. Choć większość duchownych decyduje się na rezygnację z kolędy w związku z obecną sytuacją epidemiczną, nie każdy chce pogodzić się z tym stanem rzeczy.

Klamka zapadła, premier właśnie potwierdził. Ogromna zmiana dla wszystkich Polaków już w styczniuKlamka zapadła, premier właśnie potwierdził. Ogromna zmiana dla wszystkich Polaków już w styczniuCzytaj dalej

Ksiądz obszedł zakaz dotyczący wizyt duszpasterskich. Chce, aby kolęda odbywała się na zewnątrz

Epidemia koronawirusa w Polsce nie ustaje. W dalszym ciągu zmagamy się z wysokimi notowaniami nowych przypadków osób zakażonych, co ma bezpośredni wpływ na nasze codzienne życie. W całym kraju wprowadzono szereg obostrzeń mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa, obowiązują między innymi ograniczenia dotyczące liczby wiernych w kościołach. Ze zniecierpliwieniem oczekujemy na szczepionkę, która pomoże powrócić do normalnego funkcjonowania. Najnowsze wieści na jej temat przedstawił podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

W związku z poważną sytuacją epidemiczną, większość biskupów wydała już decyzje odwołujące tegoroczne kolędy. Zakaz został wprowadzony między innymi w Archidiecezji Poznańskiej. Niektórzy księża znaleźli sposób na obejście polecenia abp Stanisława Gądeckiego.

Dalsza część tekstu pod galerią:

Pilnie strzeżona tajemnica wyszła na jaw. Lech Wałęsa ma 8 dzieci, wiemy co dziś robiąPilnie strzeżona tajemnica wyszła na jaw. Lech Wałęsa ma 8 dzieci, wiemy co dziś robiąCzytaj dalej

Kolęda jest corocznym spotkaniem księży z parafianami, które odbywa się tuż po świętach Bożego Narodzenia. Duchowni odwiedzają wiernych, wędrując od domu do domu, aby wspólnie pomodlić się oraz pobłogosławić domy. Jakiś czas temu abp Stanisław Gądecki wydał specjalny dekret, w którym przekazał, iż tegoroczna kolęda nie odbędzie się w formie tradycyjnej.

Ksiądz Daniel Wachowiak wpadł na pomysł, który pozwoli mu obejść zakaz metropolity poznańskiego. Za pośrednictwem swojego konta na Twitterze przekazał wiadomość o tym, w jakiej formie odbędą się wizyty duszpasterskie. Oznacza to, że duchowni z parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Piłce z pewnością odwiedzą wiernych.

- Trzeba szukać sposobów. PASTERKA w mojej parafii na zewnątrz. Dzięki temu liczba osób spora, bo przepis pozwala na kult religijny z zachowaniem 1.5 m odległości od siebie. KOLĘDA - będę święcił domy z zewnątrz. Pomodlę się z rodziną na ich podwórku a później Msza św - pisał proboszcz parafii w Piłce na Twitterze.

Teksty wybrane dla Ciebie:

W sieci pojawiło się mnóstwo komentarzy na temat pomysłu księdza. Jedni uważają takie rozwiązanie za świetny pomysł, inni natomiast krytykują go, argumentując, iż wciąż naraża swoich parafian na niebezpieczeństwo ewentualnego zakażenia. Co prawda, zachowanie rygorów sanitarnych zmniejszy prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się wirusa, mimo to należy pamiętać, że żadne środki sanitarne nie zapewnią stuprocentowej ochrony. Warto wziąć również pod uwagę, że w ten sposób duchowni będą mieli kontakt z wieloma osobami w ciągu jednego dnia.

Inni duchowni również szukają nowych sposobów na obejście zakazów wizyt duszpasterskich w domach. Księża z województwa lubuskiego chcą zaprosić wiernych na wspólne kolędowanie w kościołach. Ma zostać ono zorganizowane po wieczornej mszy świętej z zachowaniem wszelkich przepisów sanitarnych. Na łamach "Gościa Niedzielnego" przekazano z kolei, iż wizyta duszpasterzy w domach będzie możliwa w wyjątkowych okolicznościach, musi się natomiast odbyć na wyraźną prośbę wiernych.

- Proboszcz będzie mógł również zaproponować parafianom, że w szczególnych przypadkach, takich jak błogosławieństwo nowego mieszkania czy odwiedziny osoby chorej lub niepełnosprawnej, istnieje możliwość krótkiej indywidualnej wizyty duszpasterskiej z zachowaniem rygorów sanitarnych. Warunkiem jest jednak wyraźne zaproszenie przez wiernych - czytamy w "Gościu Niedzielnym".

Zobacz także w naszych serwisach:

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Super Expres, Gość Niedzielny

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News