Internauci przecierają oczy ze zdumienia. Znany profesor stwierdził, że "Król lew": "Oferuje faszystowską ideologię na dużą skalę"

Internauci przecierają oczy ze zdumienia. Znany profesor stwierdził, że "Król lew": "Oferuje faszystowską ideologię na dużą skalę" Źródło: youtube.com/Walt Disney Studios

"Król Lew"po wielu latach doczekał się remake'u w zupełnie nowym stylu. Dla wielu osób ponowna premiera bajki Disneya sprzed 20 lat była doskonałą okazją, aby odświeżyć stare wspomnienia lub pokazać własnym dzieciom, co kiedyś oglądali rodzice. Dla innych był to pretekst do postawienia bardzo pretensjonalnych hipotez.

"Król Lew" to jedna z tych animacji, które nigdy się nie starzeją, a każdy chętnie do nich wraca nawet po wielu latach. Dla większości osób to nieszkodliwy film, który bawi i wzrusza bez względu. Jeden ze znanych profesorów ma zupełnie inne zdanie, a produkcję uważa na faszystowską. Jego artykuł wzbudza coraz więcej kontrowersji na całym świecie.

"Król Lew" pokazuje faszyzm? Naukowiec nie ma wątpliwości

Holenderski profesor nauk o mediach i literatury angielskiej, Dan Hassler-Forest , postanowił na krótko przed premierą bajki napisać o niej artykuł, który został opublikowany w "Washington Post". Uczony interpretuje film w wyjątkowo kontrowersyjny sposób. Według niego, "Król Lew" nie prezentuje żadnych pozytywnych wartości, a wręcz przeciwnie. Zwierzęta mają pokazywać w sposób metaforyczny ludzkie społeczeństwo.

- To obraz społeczeństwa, w którym władza jest zdefiniowana biologicznie i w której słabi nauczyli się czcić potężnych. Jedynym sposobem na przetrwanie roślinożerców w tym świecie jest stanie się sługami i przyjaciółmi potężnych - stwierdził.

Co więcej, uznał, że pokazane w obrazie lwy ewidentnie nawiązują do zachowań faszystowskich. Ma za tym przemawiać między innymi fakt, że wiele scen nie mogłoby mieć miejsca w prawdziwym świecie zwierząt, tak jak prezentowanie nowo narodzonego drapieżnika czy ptaki pełniące role sług. Jak to opisał, "Król Lew" "oferuje nam faszystowską ideologię na dużą skalę". Dla niego bajka sprawia, że:

- Uczymy się współczuć lwom, które są faszystowskimi przywódcami - napisał.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ostra krytyka słów profesora

Nie tylko internauci są zszokowani teoriami Holendra. Artykuł spotkał się z dużą krytyką, a Micheal Knowles z Fox News postanowił odpowiedzieć uczonemu, nazywając go "kulturowym analfabetą".

- Nie chodzi o faszyzm. Lewica stała się teraz tak niepiśmienna pod względem kulturowym, że jedyną rzeczą, do jakiej może się odwoływać w swojej krytyce, jest działalność Hitlera - powiedział na antenie.

Mimo to profesor nie wycofuje się ze swoich słów i dalej podkreśla, że "Król Lew" prezentuje faszyzm. Kolejnym z jego argumentów ma być to, że mniejszości są powstrzymywane przed przejęciem władzy w celu utrzymania równowagi. Dla niego to ewidentny znak na to, że animacja jest przesycona faszyzmem.

  1. Z OSTATNIEJ CHWILI: Nie żyje legendarna aktorka. Fani i rodzina są zdruzgotani straszną informacją 
  2. Pan młody stanął przed ołtarzem ze swoją narzeczoną. Nagle odwrócił się i wyznał miłość innej kobiecie na oczach wszystkich gości
  3. Pijesz kawę? Ta informacja zwali cię z nóg
  4. Marcinkiewicz wpadł po same uszy. Po jego ostatnich słowach, była żona składa pozew
  5. Nie żyje znany dziennikarz TVP. Przygnębiające doniesienia
  6. Tak wygląda grób ojca Dawidka tydzień po pogrzebie. Posępny widok

Źródło: TVP Info

Następny artykuł
0 Skomentuj

Którego twardziela z Pierwszej Miłości wolisz?

Komentarze 0

Ocena artykułu