Właściciele kotów mają niebywałe szczęście. Naukowcy są zdania, że te zwierzaki wydłużają życie i pomagają walczyć z wieloma chorobami

Właściciele kotów mają niebywałe szczęście. Naukowcy są zdania, że te zwierzaki wydłużają życie i pomagają walczyć z wieloma chorobami Źródło: unsplash.com/Yerlin Matu

Kot nie tylko uchodzi za mruczącego i puszystego futrzaka - w oczach naukowców to popularne domowe zwierzę ma ogromne zdolności terapeutyczne. Właściciele kociaków to prawdziwi szczęściarze. Liczba problemów zdrowotnych, które potrafią zwalczyć te zwierzaki, jest zaskakująca.

Kot został udomowiony w starożytnym Egipcie 3500 lat przed naszą erą. Czy to z powodu zdolności łowczych, czy też Egipcjanie sami przekonali się o jego wpływie na zdrowie - szybko został otoczony czcią. W dzisiejszych domach kot również jest traktowany jak ważny członek rodziny, lecz mało kto wie o pozytywnym oddziaływaniu na lokatorów.

Kot znacznie zmniejsza ryzyko zawału serca - naukowcy byli w szoku

Każdy, kto posiada kota, zgodzi się, że odpoczynek przy zwierzęciu po ciężkim dniu pracy lub gdy męczy nas choroba, to lek na całe zło. Dzieje się tak, ponieważ kot ma ogromne działanie terapeutyczne. Choć to zwierzę znane jest z chodzenia swoimi drogami, to miłość okazuje na każdym kroku. Domaga się pieszczot, liże po ręku, bawi się i kładzie na kolanach - to nieocenione w smutku, zmęczeniu i bólu.

Obecność futrzaka w przeważającej mierze potrafi zredukować poziom stresu. U osób, które cierpią na choroby serca, takie jak nadciśnienie, zauważono, że opieka nad kotem pomaga obniżyć ciśnienie oraz wszelkie nerwy. Zawałowcy również powinni sprawić sobie kota, ponieważ ten zmniejsza o 30% szansę na zagrożenie życia - naukowcy z University of Minnesota doszli do takich wniosków po badaniach prowadzonych przez 10 lat na ponad czterech tysiącach Amerykanów.

Zwierzęta chętnie są wykorzystywane do felinoterapii

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Kot wykazuje spory wpływ na serce, a jak jest z innymi przypadłościami zdrowotnymi? Osoby będące w depresji, nerwicy lub cierpiące na lęki odzyskiwały stopniowo równowagę i spokój przebywając z mruczącym zwierzakiem. Mało tego: mruczenie kota pomaga w rozładowaniu stresu i w spokojnym zasypianiu. Osoby, które w ostatnim czasie uszkodziły sobie mięśnie lub stawy, zdecydowanie powinny trzymać kota blisko urazu. Zwierzęce wibracje przypominają te wykorzystywane w ortopedii do leczenia złamań i naderwania mięśni.

Dzisiaj grzeje: 1. Włączyła się kamera alarmowa. Przypadkiem odkrył, co jego dziewczyna robi z psem, gdy go nie ma
2. Gessler baraszkuje z partnerem w łóżku, są bez ubrań. Pokazali zdjęcie, a fanów zatkało

Dzięki swoim zdolnościom koty są stosowane do felinoterapii, czyli terapii kocią obecnością, mruczeniem i opieką. Dobroczynny kontakt daje efekty zarówno w pracy z dziećmi, jak i z osobami dorosłymi. Praca z kotem daje świetne wyniki i łagodzi przykre objawy takich chorób jak ADHD, autyzm, Alzheimer, depresji, dystrofii mięśniowej, stwardnienia rozsianego czy też zespołu Downa.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Gwiazda Hollywood stawia hotel w Warszawie. Wiemy gdzie i kiedy ruszy
  2. Pielęgniarka myślała, że nikt jej nie widzi. Mama chorej dziewczynki opowiedziała, co kobieta robi z jej dzieckiem
  3. W tragicznym wypadku straciła pamięć, nie wiedziała kim jest jej mąż. Jego reakcja rozrywa serce na pół
  4. Chylińskiej wystarczyły trzy słowa. Mistrzowską ripostę gwiazdy uczestnicy "Mam Talent" zapamiętają na długo
  5. 45-latka urodziła bliźniaki. Ojcem jest syn kobiety

Źródło: Poradnik Zdrowie

Następny artykuł
0 Skomentuj

Komentarze 0

Ocena artykułu