Zachowanie kota wiele mówi o właścicielu. Naukowcy uważają, że przejmują pewne cechy charakteru od człowieka

Zachowanie kota wiele mówi o właścicielu. Naukowcy uważają, że przejmują pewne cechy charakteru od człowieka Źródło: fot. unsplash.com/Ramiz Dedaković

Kot uchodzi za bardzo niezależne zwierze, które chodzi własnymi ścieżkami. Jednak według wyników badań przeprowadzonych przez naukowców, nasz futrzak może przejmować cechy charakteru od człowieka.

Kot jest zwierzęciem, które bez wątpienia wymaga mniejszej uwagi niż pies, co nie oznacza, że można go zostawić ot tak sobie, samopas, i w ogóle o niego nie dbać. Jednak właściciele kotów nie muszą się martwić, chociażby koniecznością wychodzenia na spacer w nieprzystępną pogodę. Mimo to nasz kot potrzebuje kontaktu z człowiekiem, bo w końcu to my jesteśmy jego rodziną, a to może w dużym stopniu na niego wpływać.

Naukowcy przebadali 3 tysiące osób pod względem charakteru, a następnie zrobili to samo z ich pupilami. Rezultaty tych badań są zaskakujące i niejako przełamują mit, przedstawiający koty jako stuprocentowych indywidualistów.

Kot może przejmować cechy charakteru swojego właściciela

Wielu właścicieli kotów traktuje swoje pupile jak pełnoprawnych członków rodziny, przez co wytwarza się pomiędzy nimi niezwykle silna więź. A sama obecność takiego futrzaka potrafi naprawdę mocno wpływać na człowieka, o czym wie każdy właściciel kota.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jednak jak się okazuje, działa to również w drugą stronę i zostało to potwierdzone poprzez badania naukowe. U 3 tysięcy przebadanych osób sprawdzano tak zwaną wielką piątkę, czyli neurotyczność, ekstrawersję, otwartość na doświadczenie, ugodowość i sumienność. Cechy te stanowią pięcioelementowy model osobowościowy każdego z nas.

Naukowcom po przebadaniu kotów udało się dostrzec pewne powtarzające się wzorce, które wskazują, że nasi pupile przejmują od nas cechy charakteru. Na przykład, zaobserwowano, że u osób z podniesionym neurotyzmem, występowały o wiele częściej problemy z pupilem, a gdy górował ekstrawertyzm, to kot chętniej przebywał na zewnątrz.

Dzisiaj grzeje: 1. Mąż wyrzucił żonę z domu dla kochanki. Nie spodziewał się jednak tak okrutnej zemsty
2. Koniec świata nastąpi za 11 dni? Naukowcy twierdzą, że TYM razem Ziemia może eksplodować

Badania te zostały szerzej opisane w magazynie "Plos One", a zostały przeprowadzone przez naukowców z Nottingham Trent University i University of Lincoln. Bez wątpienia ich wyniki rzucą zupełnie nowe światło na postrzeganie przez nas naszych futrzanych przyjaciół. Mogą również okazać się przydatne dla osób, które dopiero rozważają przygarnięcie pod swój dach czworonoga.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  2. Panna młoda weszła do kościoła i nagle zapadła grobowa cisza. Pan młody prawie zemdlał ze wstydu, gdy zobaczył, co niesie na rękach
  3. Wiadomo ile Krzysztof Jackowski wziął za poszukiwanie Piotra Staraka. Można się mocno zdziwić
  4. Zachowanie kota wiele mówi o właścicielu. Naukowcy uważają, że przejmują pewne cechy charakteru od człowieka
  5. Nie żyje gwiazda "Idola". Zginęła w tragicznych okolicznościach

źródło: Senior pl

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News