Koszmar setek tysięcy Polaków już niebawem. Wasze portfele opustoszeją

Koszmar setek tysięcy Polaków już niebawem. Wasze portfele opustoszeją

Kilkaset tysięcy Polaków już niedługo czeka prawdziwy koszmar. Będą musieli zacisnąć pasa i zęby, ponieważ ich portfele szybko opustoszeją. Wszystko przez udział w programie, który wystartował lata temu, a którego sądny dzień nadejdzie niebawem.

Ponad 200 tys. Polaków wzięło udział w programie, który miał pomóc w znalezieniu własnych czterech kątów. Rodzina na Swoim to rządowy program skierowany do rodzin poszukujących własnego mieszkania, opracowany przez poprzednią władzę. Projekt wystartował w 2007 roku i zakończył się w 2013. Polegał na tym, że do zakupionego w ramach programu mieszkania państwo dopłacało połowę każdej raty. Pieniądze pochodziły wprost z Banku Gospodarstwa Krajowego, a pomoc w spłacaniu trwała 8 lat. Najwięcej kredytów udzielono jednak w latach 2009-2013, co oznacza, że już niebawem ich beneficjenci spotkają się ze smutną koniecznością płacenia znacznie więcej.

Raty rosną jak na drożdżach

Już niewiele dzieli nas od momentu, kiedy biorący udział w programie Polacy będą musieli zmierzyć się z końcem rządowej pomocy. Program, który pozwolił zaoszczędzić na kupnie mieszkania nawet do 40 tys. złotych, przestanie działać, co oznacza, że raty wzrosną o kilkaset złotych. W jednej chwili rata kredytu szybko podskoczy o 30%. Osoby zadłużone na 200 tys. złotych będą płacić około 950 złotych miesięcznie, zamiast 715, jak było to dotychczas. Problem ten dotyczy masy Polaków, którzy w jednej chwili będą zmuszeni mocno zrównoważyć swój budżet, by nie znaleźć się na finansowej równi pochyłej.

Coraz więcej zadłużonych budzi się z kredytowego snu

Według szacunków rządu, w latach 2018-2020 czeka nas największa fala wzrastających rat kredytów. Około 140 tys. osób, które zadłużyły się w ramach projektu na całe 27 mld złotych, będzie musiało wygospodarować jeszcze więcej pieniędzy na kredyt mieszkaniowy. Jak wskazują jednak dane dotyczące programu, kredyty na 200 tys. złotych były znacznie rzadziej zaciągane, od tych opiewających na większe sumy. Im więcej pożyczono, tym większa będzie rata po wygaśnięciu programu Rodzina na Swoim. Co więcej, spłacanie kredytu potrwać może całe kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. źródło: innpoland.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News