Kościół w Polsce przeżywa od kilku lat kryzys. Coraz większe afery związane z duchownymi wpływają na to, że wierzący odchodzą od Kościoła Katolickiego i nie chcą brać udziału w nabożeństwach. Wiele czynników, które się zebrały przez lata, mają na to wpływ.

Kościół w Polsce przez wiele wieków był ostoją naszego narodu. To na nim opierała się tożsamość tego państwa, a ludzie nie wyrzekali się Boga, wierząc w jego siłę i nieomylność duchownych. Te czasy już dawno minęły i coraz więcej osób odchodzi od Kościoła Katolickiego, czy jest on bliski upadku? Wszystko wskazuje na to, że jego wpływy z dnia na dzień maleją.

Polacy mają coraz bardziej dość tej instytucji. Składa się na to bardzo wiele czynników, które gromadziły się przez lata. Kryzys przeżywa nie tylko Kościół w Polsce, ale również na świecie, a szczególnie w Europie Zachodniej. Ma na to wpływ napływ imigrantów z krajów Afryki i Bliskiego Wschodu, ale również postępująca laicyzacja.

Ludzie po prostu nie chcą wierzyć w Boga i w Kościół katolicki, którego duchowni na czele coraz częściej popełniają błędy. Najsilniej utrzymuje się wiara katolicka w Afryce i w Ameryce Południowej.

Kościół w Polsce przechodzi kryzys

A jak sytuacja wygląda w Polsce? Mimo że dalej jesteśmy jednym z najbardziej katolickich krajów w Europie, to i u nas zauważa się dużą tendencję spadkową. Wszyscy eksperci są zgodni, że w naszym kraju wiele osób jest wierzących, ale nie praktykujących. Według badań przeprowadzonych przez CBOS ponad 90% Polaków uznaje siebie za katolików. Gorzej jednak prezentuje się zaufanie do Kościoła.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Franciszek dokonuje cudów? Niewiarygodne zdarzenia z udziałem papieża

Tylko 58% respondentów ocenia, że Kościół katolicki w Polsce i na świecie działa pozytywnie, a jego działania przynoszą korzyści. Zwłaszcza przez ostatnich kilka miesięcy to zaufanie drastycznie spada. Dlaczego tak się stało? Duży wpływ na to ma na pewno premiera filmu „Kler”, który nie mógł odbić się bez echa w naszym kraju i za granicą.

Większość respondentów ocenia bardzo źle sytuację Kościoła na świecie i w Europie. Kolejno jest to wzrost z 32% w 2015 r. do 49%, a w Europie z 32% do 53% i to na naszym kontynencie Kościół katolicki jest najgorzej postrzegany. Prócz filmu, duży wpływ na to ma kryzys w Europie oraz afery finansowe i pedofilskie, w które zamieszani są duchowni.

Wiele osób deklaruje wiarę, ale odrzuca ich sama instytucja, gdyż nie są już w stanie zaufać duchownym przez to, że wiele kontrowersyjnych spraw przez nich jest tuszowana. Czy Kościół w Polsce jest bliski upadku? Polacy naprawdę mają go dość i wszystko wskazuje na to, że ten kryzys będzie się pogłębiał.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wojewódzki wyleci z TVN? Media ujawniły jego następcę
  2. Co na to Elżbieta II? Karol już zapowiada, jakim będzie królem
  3. Gwiazdor Polsatu trafił do szpitala! Żona prosi o wsparcie
  4. Jak często karmić psa? Złe karmienie może go skrzywdzić
  5. Znaki zodiaku powiedzą ci, z kim stworzysz najsilniejszą PRZYJAŹŃ

Papież nie chciał o nich mówić. 8 najgłośniejszych cudów Jana Pawła II [ZDJĘCIA]