Kościół w Polsce pieniądze
pixabay.com Tama6
Klaudia Bochenek - 27 Maja 2020

Ujawniono, ile publicznych pieniędzy z "naszej kieszeni" dostali tego roku księża. Lepiej usiądźcie

Kościół w Polsce budzi ogromne kontrowersje, a przede wszystkim jego finansowanie. Dziennikarze sprawdzili, jaka dokładnie kwota trafia do duchownych, niejeden Polak się wścieknie. Wiadomo, ile już pieniędzy wykorzystali księża w tym roku.

Według wielu osób Kościół w Polsce ma się bardzo dobrze. Chodzi o pieniądze i ulgi dla księży - mają rację, ponieważ już w tym roku duchowni otrzymali gigantyczną pomoc od państwa. Liczby robią wrażenie.

Duchowni mogą dysponować ogromnymi kwotami

W funduszu kościelnym znajdują się pieniądze, które mają zaspokoić potrzeby wszystkich mniejszości religijnych w Polsce. Osoby wyznające buddyzm, islam czy judaizm nie uszczkną jednak tak dużo pieniędzy jak Kościół katolicki, który w Polsce stanowi aż 86,9% wiernych. Duchowni z tego ostatniego otrzymali wsparcie ponad 176 mln zł z puli 199 mln zł. Pieniądze, które pochodzą z kieszeni podatników, były i nadal są przeznaczane na emerytury księży. Co więcej, dziennikarze Super Expressu dowiedzieli się, że aż 15% z całego wsparcia dla Kościoła i mniejszości religijnych, pochodzącego m.in. z funduszu kościelnego, została przeznaczona na cele remontowe. Znamy dane z pierwszych 5 miesięcy 2020 roku.

Ziemniaki wsadzone do lodówki mogą zaskoczyć.Wystarczy włożyć do lodówki dwa ziemniaki. Efekt przechodzi najśmielsze oczekiwania najlepszych gospodyńCzytaj dalej

Pieniądze, które wydano na remonty różnych obiektów, mogą przyprawić o ból głowy. Z udostępnionych dokumentów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji można się dowiedzieć, że zwykła wymiana wykładzin to aż 100 tys. zł. Tyle samo kosztuje też remont świetlicy. Wykonanie stolarki okiennej lub remontu klatki schodowej domu rekolekcyjnego wynosi 200 tys. zł.

Kościół w Polsce otrzymuje państwowe pieniądze

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Chłopiec nowotwor4-latek wiedział, że umrze. Przed śmiercią powiedział mamie 3 słowa, które odbierają mowęCzytaj dalej

Z danych wynika także, że w okresie od stycznia do maja w 2020 roku wydano prawie 11 mln zł na potrzeby remontowe (w samym marcu wydano aż 6 592 795 zł). Można się też dowiedzieć, że emerytury dla księży kosztują nas średnio 10 mln zł co miesiąc, a więc w tym roku na te świadczenia wydano 50 mln zł. Złożyli się na nie podatnicy, którzy nierzadko woleliby, aby ich podatki zostały wykorzystane w nieco inny sposób.

Dzisiaj grzeje:

1. Kaczyński oficjalnie o wyborach prezydenckich. Nie ma wątpliwości

2. Wielki sekret Jolanty Kwaśniewskiej wyszedł na jaw. „Zawsze byłam nieszczęśliwa”

Kościół w Polsce otrzymuje pieniądze publiczne od lat. Suma z roku na rok rośnie w mgnieniu oka - jeszcze w 1998 roku Kościół otrzymywał 30 mln zł, a w 2017 roku było to już 160 mln zł. Prawdziwy rekord padł w 2018 roku, kiedy to państwo wydało na fundusz kościelny całe 176 mln zł. Politycy najczęściej milczą jak grób, jeśli chodzi o bardzo dokładne wydatki z tego roku czy też z zeszłych lat.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Włoski chirurg zbadał Całun Turyński. Wyniki ekspertyzy ujawniły niesamowite fakty
  2. Premier przekazał fantastyczne wieści. Jest decyzja w sprawie powrotu kibiców na polskie stadiony, znamy szczegóły
  3. Niepokojące wieści o Robercie Górskim. Fani drżą z obaw o Kabaret Moralnego Niepokoju
  4. Polski lekarz pokazał, jak zrobić sobie w domu test na koronawirusa. Kroki są bardzo proste
  5. Tragedia na wschodzie Polski. Nie żyje 5-miesięczne dziecko
  6. Po ile u was kosztują truskawki? Ceny szybko się zmieniają, mamy dobre wieści

Mama przeżyła istny koszmar.Była przekonana, że jej córeczka zmarła w pożarze. Wtedy dokonała odkrycia, które wprawiło ją w całkowite osłupienieCzytaj dalej

Źródło: Super Express

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News