Kościół w Polsce się z tego nie podniesie. Polacy nie mają wątpliwości

Kościół w Polsce się z tego nie podniesie. Polacy nie mają wątpliwości Źródło:

Kościół katolicki jest największą w Polsce wspólnotą wyznaniową. W ostatnim czasie coraz głośniej mówi się jednak o patologiach oraz przestępstwach, do których ma dochodzić wewnątrz instytucji. Z wyników nowego sondażu możemy więc dowiedzieć się, w jaki sposób mieszkańcy naszego kraju zapatrują się na problem pedofilii wśród księży i zakonników. 

Chociaż o molestowaniu nieletnich przez osoby duchowne mówi się już od wielu lat, sprawa została szczególnie nagłośniona w ostatnich dniach. Bez wątpienia miały na to wpływ decyzje podjęte przez papieża Franciszka, który chce jeszcze bardziej stanowczo walczyć z pedofilią wewnątrz Kościoła. Co ciekawe, na temat ten coraz częściej wypowiadają się sami księża. Biskup Piotr Libera zdecydował się oficjalnie przeprosić za problem wśród osób duchownych i stanowczo potępić podobne działania.

Jak księża komentują afery pedofilskie w Kościele?

- Nie uchylamy się od odpowiedzialności za popełnione przestępstwa. Egzekwowanie zasady "zero tolerancji wobec zachować pedofilnych” było i jest nadal moim priorytetem - powiedział oficjalnie biskup. - Przepraszam za łzy i cierpienia spowodowane przez księży, którzy sprzeniewierzyli się swemu powołaniu. Będę nadal z determinacją stawał po stronie ofiar tego rodzaju przestępstw. (...) Dla mnie liczą się nie tyle procedury, ile konkretne osoby, przede wszystkim zaś ofiary przestępstw. Ich dobro stawiamy na pierwszym miejscu. (...) Konsekwentnie idziemy drogą oczyszczenia i prawdy, chcemy zmiany świadomości, dlatego bez lęku nazywamy rzeczy po imieniu. Chodzi nam o budowanie Kościoła, w którym nie ma zła "zamiatanego pod dywan”, zła, które się bezkarnie panoszy - dodał także duchowny.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Kościół w cieniu afery pedofilskiej

Mocną odpowiedzią społeczną na stanowiska zajmowane przez kolejnych księży okazały się wyniki przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej" przez IBRIS sondażu. Aż 73 proc. ankietowanych stwierdziło bowiem, że władze kościelne nie powinny ukrywać swoich działań, mających na celu walkę z pedofilią. Szczególny nacisk położono zapewne na motyw problemu wśród polskich księży, gdyż 81 proc. respondentów jest zdania, iż przypadki molestowania nieletnich zdarzają się także licznie wewnątrz wspólnoty w naszym kraju. 51 proc. pytanych chce za to upublicznienia raportu dotyczącego polskich duchownych odpowiedzialnych za zachowania pedofilskie. Najważniejsi przedstawiciele Kościoła w Polsce nie odpowiedzieli jeszcze na wyniki kontrowersyjnego sondażu. Najpewniej będą go jednak musieli wziąć pod uwagę w planowaniu przyszłych działań, aby nie zrazić do siebie wielu dotychczasowych członków wspólnoty.Najlepsze newsy dnia:

  1. Andrzej Duda zaskoczył wszystkich w USA! Najbardziej wzruszający moment w jego karierze
  2. Tajemnicza i tragiczna śmierć polskiego antyterrorysty! Są zaskakujące wyniki sekcji zwłok
  3. Warszawa: Znaleźli zgwałconą 13-latkę, która leżała w drgawkach na ziemi i wymiotowała
  4. W Warszawie zawisły kukły dzieci. Akcja przeciwko pedofilom w sutannach
Następny artykuł