Kościół w dobie protestu
Pikio.pl
Irmina Jach - 25 Października 2020

Nagła akcja na masową skalę, sabotaż w kościołach w całej Polsce. Właśnie się zaczęło

Kościół będzie mierzył się dziś z bardzo poważnym problemem. W wielu świątyniach zlokalizowanych na terenie kraju dojdzie do sabotaży i protestów, które mogą zakłócić tradycyjny przebieg nabożeństw. Właśnie się rozpoczęło, uczestnicy demonstracji pojawili się na porannych mszach świętych. Wiemy, czym spowodowana jest akcja, która potrwa przez cały dzień.

Kościół znajdzie się dziś w centrum działań związanych z protestem, który od czwartku, 22 października, trwa na terenie całej Polski. Demonstracje spowodowane są kontrowersyjną decyzją Trybunału Konstytucyjnego, który zakazał przerywania ciąży w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu. Kobiety są zrozpaczone i zbulwersowane decyzją, która godzi w ich wolność osobistą i prawo do decydowania o własnym ciele. Na niedzielę zaplanowano sabotaże nabożeństw religijnych.

Bardzo przykre wieści o Bogumile Wander. Mąż podjął dramatyczną, ważną decyzjęBardzo przykre wieści o Bogumile Wander. Mąż podjął dramatyczną, ważną decyzjęCzytaj dalej

Kościół znalazł się w centrum krajowych protestów

Polskie aktywistki zaapelowały do Polek, aby w ramach protestu przeciw decyzji Trybunału Konstytucyjnego, która zakazuje aborcji w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu, udały się na niedzielne msze święte i dać wyraz niezadowoleniu związanemu z bulwersującym orzeczeniem. Organizatorki proponują, by w ofierze, zamiast banknotu, wrzucić na tacę specjalnie przygotowaną kartkę z napisem: "W imię matki, córki i umiłowanej siostry: wara od kobiet!". W pobliżu świątyń zostaną wywieszone plakaty przedstawiające ukrzyżowane ciężarne.

Akcje już się rozpoczęły. Na msze ruszyły między innymi mieszkanki Warszawy. Protestujące pojawiły się między innymi w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Kobieta stoi przed ołtarzem trzymając w rękach transparent z napisem: "Módlmy się o prawo do aborcji".

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Sabotaż w kościołach w całej Polsce, w ruch poszły transparenty, plakaty i farby. Mamy zdjęcia z akcjiSabotaż w kościołach w całej Polsce, w ruch poszły transparenty, plakaty i farby. Mamy zdjęcia z akcjiCzytaj dalej

- Czytałyście pana Gądeckiego, biskupa? Jak cieszy się, że w Polsce będzie zakaz aborcji? Wiecie, jak cieszą się kościelni sadyści? Wiecie, jak jutro katofanatycy będą świętować zwycięstwo nad kobietami? Fakt legalizacji tortur? Popsujmy im humory! Bo cieszą się przedwcześnie! Weź nasz banknot, idź do kościoła i wrzuć na tacę! Nie chcesz wchodzić do środka - przyklej plakat na zewnątrz! Chcesz/możesz napisać/powiedzieć/zrobić coś innego - zaapelowano w mediach społecznościowych.

Protesty w kościołach, zaplanowane przez organizatorów wydarzenia #StrajkKobiet, wzbudziły różny odbiór wśród internautów. W sieci nieustannie trwają zażarte dyskusje na ten temat. Niektórzy zarzucają Polkom, że udając się do świątyni w celu wyrażania poglądów na tematy polityczne i społeczne, dopuszczają się obrażania uczuć religijnych i profanowania świętości. Marta Lempart ze Strajku Kobiet stanowczo odparła te zarzuty.

- To jest ten moment, gdy możecie być przyzwoici. Gdy panowie w złocie i purpurze będą się cieszyć, możecie powiedzieć "nie" (...). Liczymy na sprzeciw ludzie w kościołach, na sprzeciw we wspólnocie, szkoda tylko że to my musimy ten sprzeciw zaczynać - mówiła Marta Lempart, zwracając się do wiernych, którzy planują uczestnictwo w dzisiejszych mszach.

W komentarzach na stronie Ogólnopolskiego Strajku Kobiet pojawiły się także relacje z nocnych akcji wieszania plakatów. Afisz z hasłem "Piekło Kobiet" zawisł między innymi na ogrodzeniu kościoła przy ulicy Andriollego w Otwocku. Protestujący wywiesili także plakaty na tablicy ogłoszeń "w jednym z wrocławskich kościołów" oraz na drzwiach kościoła pw. Najświętszej Marii Panny Różańcowej w Kiełczowie.

Dzisiaj grzeje:

1. Wiceminister ujawnił, co stanie się w połowie listopada. Wszystko poszło na żywo

2. Kinga Duda zobaczyła co dzieje się na ulicy i nagle zaczęła interweniować. Nie hamowała się

3. Już w poniedziałek Polacy odczują skutki, wszyscy mają dość. Działania przybierają na sile

Adwokat Ordo Iuris, Jerzy Kwaśniewski, opublikował w swoich mediach społecznościowych wpis, który nawołuje Polaków do zakłócenie protestów wolnościowych kobiet. Prawnik uważa, że walka o niezależność i prawo do decydowania o własnym ciele, jest formą profanacji. Jego bulwersujący wpis spotkał się z negatywnym odbiorem.

- Jeżeli jesteś świadkiem profanacji lub zakłócenia Mszy Świętej: udokumentuj zdarzenie nagraniem na telefonie, zadzwoń natychmiast po Policję, prześlij nagranie, czas zdarzenia, miejsce i swoje dane kontaktowe na interwencja@ordoiuris.pl. Nie bądź bierny. Reaguj - zaapelował prawnik.

Kolejne protesty są zaplanowane na poniedziałek, 26 października oraz środę, 28 października. Już jutro Polki, które protestują przeciw wyrokowi TK, będą blokowały ulice wielkich miast. W środę kobiety nie wybierają się z kolei do miejsc pracy.

Kościół protesty

Strajk kobiet

Źródło: Twitter SondażePL/Twitter Jerzy Kwaśniewski

Najlepsze newsy dnia:

  1. Na starość trafił pod ścianę domu. Okropne, co zrobili mu właściciele
  2. Narzeczona Artura Szpilki zadziwiła Polaków. Pokazała swoje roznegliżowane zdjęcie w sieci, tym razem przesadziła (FOTO)
  3. Ratownik medyczny nie mógł już dłużej. Zdradził, co wyrabia się obecnie w szpitalach, wszyscy wolą milczeć
  4. Mamy potwierdzenie, nowy zakaz już od 28 października dla wszystkich Polaków. Smutne informacje
  5. Tragedia w rodzinie Rafała Trzaskowskiego. W programie na żywo ujawnił bolesną prawdę
  6. Jeden z najsłynniejszych graczy League of Legends kończy karierę. Zaskakujące oświadczenie Bjergsena
  7. Piorunujące i oszałamiające, mało znane zastosowania soku z ogórków kiszonych. Na odchudzanie, odporność i marynowanie mięsa
Ujawniamy: rodzina z programu Ujawniamy: rodzina z programu Czytaj dalej

Źródło: Onet/Popularne

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News