Rekordowo wysokie wydatki państwa na Kościół. Ujawniono kwotę, zwala z nóg

Rekordowo wysokie wydatki państwa na Kościół. Ujawniono kwotę, zwala z nóg Źródło: Pixabay kisistvan77

Kościół pochłania ogromne sumy z budżetu państwa. "Rzeczpospolita" dotarła do porażających danych. Kwota ujawniona przez dziennikarzy zwala z nóg. Po raz kolejny padł rekord w kwestii wydatków w tym zakresie. Wielu Polaków oraz trzech kandydatów na prezydenta uważają, że ta sytuacja musi zostać niezwłocznie zmieniona.

Z raportu przedstawionego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że Fundusz Kościelny w ubiegłym roku pochłonął aż 171 milionów złotych. Fundusz ten powstał w czasach stalinowskich i w założeniu miał być rekompensatą za mienie odebrane Kościołowi. Mogą z niego korzystać wszystkie organizacje wyznaniowe w Polsce, w tym kościół katolicki, który jest największym beneficjentem funduszu. Z tych zasobów finansowane są przede wszystkim składki społeczne i zdrowotne większości duchownych, remonty obiektów sakralnych oraz działalność charytatywno-opiekuńcza księży i zakonników.

Kościół odpowiada za rekordowe wydatki państwa

Od początku lat dziewięćdziesiątych sumy, które państwo przekazuje na rzecz kościoła, znacząco wzrosły. Trzy dekady temu, uwzględniając denominację, jego roczna wysokość wynosiła około 10 milionów złotych. Przed ośmioma laty suma ta była aż dziesięciokrotnie wyższa. W 2016 roku kościół został wsparty aż 145 milionami złotych, w 2017 roku - 159 milionami, a w 2018 roku aż 176 milionami złotych. Ubiegłoroczny Fundusz Kościelny jest tylko nieco niższy. Dodatkowo padł rekord w kwestii wydatków na składki osób duchownych. Na ten cel przeznaczono aż 153 milionów złotych.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Wzrost wysokości środków Funduszu Kościelnego spowodowany jest tym, że składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych rosną wraz z kwotą minimalnego wynagrodzenia oraz ze zwiększeniem specjalnego zasiłku opiekuńczego.

- Kwota tego zasiłku do 31 października 2018 roku wynosiła 520 złotych. Od 1 listopada 2018 roku wzrosła do 620 złotych. Ponadto wzrost minimalnego wynagrodzenia z 2100 złotych w 2018 roku do 2250 złotych w 2019 roku spowodował zwiększenie wydatków na opłacanie składek do ZUS - tłumaczy przedstawiciel wydziału prasowego MSWiA.

Wzrost spowodowany jest także tym, że rząd Prawa i Sprawiedliwości zdecydował o wznowieniu dotacji na konserwację i remonty obiektów sakralnych. Gdyby nie te zmiany kwota, o której mowa w raporcie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, byłaby mniejsza o 18 milionów złotych. Rosnące wydatki na Kościół katolicki stały się jednym z kluczowych tematów kampanii kandydatów przed pierwszą turą wyborów prezydenckich. O likwidacji Funduszu mówił między innymi Robert Biedroń. Szymon Hołownia i Rafał Trzaskowski uważają z kolei, że należy zastąpić go dobrowolnym odpisem podatkowym. Takie prace toczyły się już podczas drugiej kadencji rządów Platformy Obywatelskiej. Niestety, kościół i rząd nie byli w stanie zawrzeć porozumienia w kwestii wysokości procentowej odpisu.

Dzisiaj grzeje: 1. Strzelanina w Warszawie. Co najmniej dwóch policjantów rannych, trwa dramatyczna akcja

2. Ważny komunikat Łukasza Szumowskiego. Szczepienia na koronawirusa będą obowiązkowe?

Nie można zapomnieć, że Fundusz Kościelny nie jest jedynym wydatkiem państwa w związku z funkcjonowaniem Kościoła katolickiego. Osoby, które opowiadają się za niezależnością państwa od instytucji religijnych przypominają, że także nauczanie religii w szkołach pochłania bardzo dużą część zasobów budżetu państwa. Ten problem ponownie stał się przedmiotem dyskusji przed miesiącem za sprawą projektu ustawy "Świeckie państwo" wniesionego do Sejmu przez Lewicę.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Dziadek wykładał ogród starymi gazetami. Powód może zadziwić, efekty powalają
  2. Słynny zawodnik zginął w potwornej katastrofie. Razem z nim odeszła trójka jego dzieci
  3. Beata Kozidrak nie wytrzymała. Nie przebierała w słowach, posypały się przekleństwa
  4. Kucharze łapią się za głowy, widząc, jak Polacy smażą mięso. Większość popełnia dwa poważne błędy
  5. Starszy pan bardzo się zdenerwował, zaczął przepraszać, że blokuje kolejkę. Reakcja kasjerki była bezbłędna
  6. Pilne: Minister edukacji zabrał głos. Już wiadomo, co dalej z polskimi uczniami

Źródło: Rzeczpospolita/RMF24

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News