kościół Morawiecki
Unsplash Jordan VC
Joanna Szwalikowska - 5 Listopada 2020

Morawiecki wyjaśnił, dlaczego rząd nie zamknie kościołów. Wypowiedź skomentował ekspert

Pomimo trwającej pandemii koronawirusa, kościół nadal pozostaje jednym z nielicznych miejsc, które pozostają otwarte. Premier Mateusz Morawiecki wyjaśnił, dlaczego tak się dzieje, a jego wypowiedź skomentował ekspert.

Kościół to jedna z nielicznych instytucji, która pomimo trwającej pandemii koronawirusa, nadal pozostaje otwarta w przeciwieństwie do innych placówek kulturalnych czy galerii handlowych. Premier postanowił wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje, a jego wypowiedź została skomentowana przez eksperta.

Z ostatniej chwili: nie żyje aktorka znana z największych hitów z TVP, TVN i PolsatuZ ostatniej chwili: nie żyje aktorka znana z największych hitów z TVP, TVN i PolsatuCzytaj dalej

Każdy kościół w Polsce wciąż pozostaje otwarty pomimo pandemii. Premier wyjaśnił, dlaczego tak się dzieje

Premier Mateusz Morawiecki odpowiedział na żywo odpowiadał na liczne pytania dotyczące pandemii koronawirusa. Polityk na bieżąco reagował na zagadnienia, które najbardziej nurtują Polaków. Jeden z dziennikarzy Wirtualnej Polski postanowił zwrócić uwagę na to, iż kościoły nadal pozostają otwarte pomimo że wiele sektorów gospodarki jest regularnie zamykanych.

Zdaniem premiera, regularnie słyszeliśmy o nowych ogniskach zachorowań na weselach, w szkołach, na pogrzebach, jednak, jego zdaniem, w kościołach takich przypadków nie było. Każdy, kto jednak na bieżąco śledzi informacje o koronawirusie, wie, iż notowane był przypadki zachorowań w kościołach lub wśród duchownych. Istnieją nawet księża, którzy jawnie zezwalają wiernym na zdejmowanie maseczek, twierdząc, iż w kościele nie da się zarazić.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Rodzice weszli rano do pokoju córeczki i zamarli, dziecko zniknęło. Miesiąc później dostali telefon i zaczęli płakaćRodzice weszli rano do pokoju córeczki i zamarli, dziecko zniknęło. Miesiąc później dostali telefon i zaczęli płakaćCzytaj dalej

Jak dodał Morawiecki, rzekomy brak ognisk koronawirusa w kościołach może wynikać z tego, iż budynek jest wysoki oraz duży gabarytowo... Co więcej, premier uważa, że w tych miejscach zasady są lepiej przestrzegane. Na wypowiedź premiera zareagował ekspert wirusolog, Włodzimierz Gut, który zaznaczył, że kościoły nie stwarzają tak dużego zagrożenia, jak np. sklepy.

- W gruncie rzeczy decydują odstępy i tzw. wietrzenie, jaki jest obieg powietrza. Po pierwsze kościoły są obiektami, które nie wpływają w istotny sposób na ruchliwość społeczną. W tej chwili może przebywać w kościele 1 osoba na 15m2, więc jeśli stoimy na środku, mamy koło o promieniu 5 m. Dlatego ryzyko jest trochę mniejsze niż w sklepach. Wysokość nie ma tutaj jednak żadnego znaczenia - przekazał profesor w rozmowie z Wirtualną Polską.

Z informacji opublikowanych chociażby na rządowych stronach, dowiadujemy się, iż koronawirus, podobnie jak wirus grypy, przenosi się drogą kropelkową.

- Nosiciel wirusa zakaża podczas kaszlu, kichania, mówienia. Jeśli jednak dotkniesz czegoś, co miało kontakt ze śliną osoby zakażonej, a potem dotkniesz twarzy – okolic nosa, oczu, uszu i ust, możesz się zakazić - informuje rządowa strona pacjent.gov.pl.

Wirus jest w stanie zachować zdolność zakażenia nawet poza organizmem człowieka. To właśnie dlatego tak bardzo ważne jest, by często dezynfekować wszystkie rzeczy oraz miejsca, które są często dotykane przez ludzi. Nie wszystko jesteśmy w stanie jednak zdezynfekować za każdym razem, dlatego pamiętajmy o jak najczęstszym myciu rąk.

Dzisiaj grzeje:

1. Nagle wprowadzono obowiązkowy test na koronawirusa dla Polaków. Niespodziewanie przykre informacje

2. Zakaz lotów do Polski. Od 10 listopada ogromne zmiany dla Polek i Polaków

3. Zakaz przemieszczania się na Boże Narodzenie? Premier Morawiecki zabrał głos w sprawie świąt

Zdaniem wirusologa najważniejsze jest przestrzeganie dystansu społecznego. Maseczki nie są bowiem w stanie 100-procentowo uchronić nas przed zakażeniem. Rząd nie podjął decyzji o zamknięciu kościołów. Podczas konferencji prasowej pojawiła się jedynie informacja o ograniczeniu liczby wiernych, którzy mogą jednocześnie przebywać w budynku.

- Trzech na czterech Polaków uważa, że kościoły i inne obiekty kultu religijnego powinny być objęte większymi obostrzeniami - napisano na portalu Wirtualnemedia.pl. Rząd jednak, jak widać, na ten moment zamykania kościołów nie planuje, ponieważ, zdaniem premiera, zakażenie się tam jest mniej prawdopodobne.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Bezdomnemu zostały 2 miesiące życia. Jego ostatnia wola sprawia, że łzy płyną po policzkach
  2. Adam Małysz przekazał najgorszą wiadomość milionom Polaków. Stało się, czeka nas wielki zawód
  3. Fatalne wiadomości dot. salonów kosmetycznych i fryzjerskich. Niektóre z nich muszą zostać zamknięte od zaraz
  4. Rząd miał wykupić chryzantemy od sprzedawców. Nagle okazało się, że wielu z nich nie dostanie pieniędzy, powód dobija
  5. Dziś premier oficjalnie ogłosił. Polacy zbyt długo musieli czekać, chodzi o największy szpital
  6. Najpiękniejsze gwiazdozbiory na polskim niebie. Znajdziesz je za pomocą prostej aplikacji
  7. 26-letni Joe Biden wywołał zachwyt na całym świecie. Internauci nie mogą oderwać wzroku od zdjęcia z młodości
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News