Byk płakał przed śmiercią, torreador był uradowany. Nagranie jest wstrząsające

Byk płakał przed śmiercią, torreador był uradowany. Nagranie jest wstrząsające Źródło: Pixabay/sgrunden

Korrida sama w sobie uważana jest za kontrowersyjną formę rozrywki, ale wydarzenia z Sewilli wywołały dodatkowe oburzenie. Skandaliczne zachowanie czy dziwna oznaka szacunku?

Korrida w Sewilli zakończyła się dramatyczną sceną - matador Morante de la Puebla, chwilę przed zadaniem ostatniego, śmiertelnego ciosu, wyjął chusteczkę i otarł łzy rannemu bykowi. Ogromna ilość internautów nie kryje oburzenia. Matador został uznany za psychopatę i sadystę, a gest otarcia łez - za popisywanie się, dodatkowe znęcanie nad cierpiącym zwierzęciem.

- Tylko pokręcony i zepsuty umysł byłby w stanie torturować zwierzę, dopóki krew nie spłynie po jego łapach, a następnie przetrzeć mu łeb chusteczką. Matador po prostu maskuje swój niesamowity brak empatii. Zlikwidować walki byków teraz! - pisze Silvia Barquero Nogales, z PACMA.

Korrida powinna zostać zakazana? Trwa burza wokół krwawego sportu

Jednak nie wszyscy krytykują 39-letniego matadora. Na arenie w Sewilli gest Morante de la Puebli spotkał się z dużą aprobatą. Fani korridy zinterpretowali to zachowanie jako piękny gest szacunku wobec rywala na arenie. Między internautami trwają dyskusje. Podczas gdy jedni piszą, że myśleli, iż korrida nie może być bardziej okrutna i przekroczyła pewne granice, inni odpowiadają, że de la Puebla fantastycznie zareagował, okazał swój respekt i docenił "przeciwnika". 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Korrida, czyli walka z bykami, to tradycyjne widowisko, popularne w Hiszpanii i krajach Ameryki Łacińskiej. Źródła podają, że zwyczaj ten przynieśli na Półwysep Iberyjski Arabowie lub Rzymianie. Pierwsza korrida miała mieć miejsce w XII wieku. Przebieg walki jest złożony, składa się z kilku etapów, każdy z nich polega na drażnieniu byka poprzez zadawanie mu ran. Kulminacyjnym momentem jest zabicie zwierzęcia przez matadora. Musi on zadać cios szpadą w miejsce na karku byka, co spowoduje zerwanie rdzenia kręgowego i śmierć.

Fakt, że na arenie ogląda się de facto torturowanie zwierzęcia i faktyczną śmierć powoduje ogromne dyskusje na temat etyczności kultywowania tej tradycji. Zwolennicy widzą w korridzie dziedzictwo narodowe oraz sztukę - doceniają choreografię, kostiumy, poświęcenie zawodników. W niektórych krajach istnieje "humanitarna" wersja korridy, gdzie nie dochodzi do zabicia zwierzęcia. W Katalonii w styczniu 2012 roku uchwalono zakaz walk byków.

Poniżej nagranie prezentujące moment wytarcia łez.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gienek Loska walczy o życie! Lekarze podali przerażające informacje. Fani nie mogą wyjść z osłupienia. To straszne
  2. Okropna i druzgocąca tragedia w życiu Macieja Kurzajewskiego. Dziennikarz TVP stracił najważniejszą osobę w swoim życiu
  3. Po 9 latach prokuratura wskazała winnego katastrofy w Smoleńsku. Znamy nazwisko
  4. Strasznie przykre informacje Polsatu. Nie żyje, miał tylko 15 lat
  5. Straszna diagnoza zrujnowała im życie. U dziecka uwielbianej postaci "Barw Szczęścia" lekarze odkryli przerażającą chorobę
  6. Szokujący zwrot z rana. Kolejna kobieta oskarża Jarosława Bieniuka 

Źródło: O2

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News