Ile potrwa epidemia w Polsce? Nie ma dobrych informacji

Ile potrwa epidemia w Polsce? Nie ma dobrych informacji Źródło: źródło: PAP/EPA autor zdjęcia: ALEX PLAVEVSKI

Koronawirus w Polsce. Ile może potrwać epidemia w kraju? Eksperci, którzy odpowiadają na to pytanie, nie mają dobrych informacji.

Koronawirus sprawił, że życie Polaków zmieniło się znacząco. Zamknięte szkoły, uczelnie wyższe, restauracje czy kina. Dziś podróżowanie jest ostatnią rzeczą, na którą powinniśmy się decydować. Obostrzenia dotyczące życia codziennego wydają się nie kończyć. Walka z wirusem sprawiła, że wielu Polaków znalazło się w izolacji, która sprawia, że w głowie zaczynają pojawiać się pytania. Ile może potrwać epidemia? Kiedy wrócimy do normalności? 

Koronawirus w Polsce. Ile potrwa epidemia?

Doktor Aneta Afelt z Centrum Technologii Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z TOK FM wypowiedziała się na temat tego, ile czasu potrzeba, by sytuacja w kraju wróciła do normy. 

- Nie należy się jednak łudzić, że 2 tygodnie zamykania szkół, pracy zdalnej i nakazu izolacji spowodują, że nie będzie emisji. Tego nie należy w ten sposób rozumieć.  Jeżeli w ciągu 2 miesięcy dojdziemy do etapu stabilizacji liczby zachorowań i zacznie się ona zmniejszać, to będziemy w komfortowych warunkach - wyznała. 

Ekspertka odniosła się do sytuacji w Chinach, gdzie epidemia koronawirusa wybuchła w grudniu, a dopiero wczoraj chińskie władze przekazały, że nie ma w ich społeczeństwie kolejnej osoby zarażonej. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

- Rozmawiałam z kolegą z Szanghaju i tam właśnie kończy się etap kwarantann domowych. Wszystko zaczyna wracać do normy. A przecież tam społeczeństwo jest przyzwyczajone do podążania za instrukcjami - dodała. 

Koronawirus, o którym wiemy zbyt mało 

Niestety dr Aneta Afelt dodała, że wciąż zbyt mało wiadomo na temat koronawirusa, by precyzyjnie móc stwierdzić, ile czasu może potrwać epidemia.

Dzisiaj grzeje: 1. Pilny apel ministra. W Polsce mamy już zarażenia poziome

2. Tragiczne zdjęcia z Włoch. Wojsko ciężarówkami wywozi trumny z ciałami, kostnice nie mają miejsca

- Bardzo trudno jest w tej chwili powiedzieć coś z pewnością rzędu 50 procent. Nie wiemy wiele o wirusie, trudno przyjąć rzetelne dane do modelowania. Czekamy na szczepionkę, leki dla źle przechodzących chorobę i testy, które pozwolą wskazać aktywność naszego systemu immunologicznego na kontakt z wirusem. Wtedy dane do modelowania będą w miarę wystarczające i wówczas będzie można wystarczająco wiarygodnie prognozować, żeby móc mówić o strategii - zakończyła. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Jeden z największych szpitali w Polsce wstrzymuje działalność. Wszystko przez koronawirusa
  2. Koszmarna śmierć byłego mistrza kraju. Zmarł w bardzo młodym wieku, osierocił malutką córeczkę
  3. Niepokojące informacje z centralnej Polski. Znaleziono ciało mężczyzny
  4. Domowy test na koronawirusa, który trwa 10 sekund? Absurdalny i niebezpieczny mit krąży po sieci
  5. Czeka nas ogromny skok cen żywności? Niepokojące incydenty w Polsce, ministerstwo informuje
  6. Polka wróciła z Niemiec. Szybko uciekła z kwarantanny, bo tradycyjne jedzenie jej nie smakowało

źródło: tok fm

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News