koronawirus lekarze alarm
Pixabay Candid_Shots
Joanna Szwalikowska - 11 Listopada 2020

Wiemy, gdzie najłatwiej można się zarazić koronawirusem. Lekarze biją na alarm

Koronawirus na całym świecie nie ustaje. Nieustannie trwają badania, które mają na celu zebranie jak największej liczby informacji na temat Covid-19. Naukowcy właśnie sprawdzili, gdzie najłatwiej możemy się zarazić.

Koronawirus wciąż budzi więcej pytań aniżeli odpowiedzi. Naukowcy dokładają wszelkich starań, aby zebrać jak najwięcej informacji dotyczących wirus tak, aby walka z nim była łatwiejsza. Właśnie udało im się sprawdzić, w których miejscach najłatwiej możemy się zarazić.

Zacznie się już dziś o 14:00, służby z całego kraju w pełnej gotowości. Sytuacja jest poważnaZacznie się już dziś o 14:00, służby z całego kraju w pełnej gotowości. Sytuacja jest poważnaCzytaj dalej

Koronawirus nie ustaje. Naukowcy odkryli, gdzie najłatwiej możemy się zarazić

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda oraz Uniwersytetu Północno-Zachodniego w Evanstom zajęli się przeprowadzeniem badań nad tym, w których miejscach najłatwiej zarażamy się koronawirusem. Ich zdaniem, ponowne otwarcie restauracji czy siłowni może przynieść katastrofalne skutki.

- Ponowne otwarcie restauracji, siłowni i hoteli niesie ze sobą największe ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa - do takich wniosków doszli naukowcy z wymienionych uniwersytetów, czytamy w "Gazecie Prawnej". Ich badania zostały opublikowane na łamach magazynu "Nature".

Do badań wykorzystano dane pochodzące z telefonów komórkowych 98 milionów ludzi. W ten sposób stworzony został model ryzyka infekcji w różnych lokalizacjach. Dane zbierane był od marca do maja w różnych miastach zlokalizowanych na terenie Stanów Zjednoczonych w celu zrobienia mapy ruchu ludzi.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Dokonywali obserwacji dotyczących tego, gdzie udawali się ludzie, jak długo przebywali w tych miejscach, ile osób się tam znajdowało oraz z jakich okolic pochodziły. Następnie informacje te zostały połączone z danymi, które dotyczyły przypadków, a także sposobu rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Jednym z przykładów było Chicago. Model badania przewidział tam, że jeśli ponownie zostałyby otwarte restauracje z pełną wydajnością, wygenerowanych zostałoby niemal 600 tys. nowych infekcji. To aż trzy razy więcej niż w przypadku innych branż.

- Musimy pomyśleć o strategiach ponownego otwarcia gospodarki (...) Badanie pozwala nam przetestować różne scenariusze ponownego otwarcia i ocenić, co to oznaczałoby dla rozprzestrzeniania się wirusa - mówił główny autor artykułu, Jure Leskovec z Uniwersytetu Stanforda.

Model zasugerował również, które środki blokowania przestrzeni publicznych mogą być skuteczne i w jakim stopniu. Dla przykładu w Miami szczyt ilości infekcji przypadł na okres, kiedy w mieście odbywało się mnóstwo wiosennych imprez na plażach. W momencie kiedy natomiast wprowadzono obostrzenia, liczby znacznie się skurczyły.

Dzisiaj grzeje:

1. Do późnych godzin tłumy stały i skandowały pod kurią. Domagały się sprawiedliwości, chodzi o kardynała Dziwisza

2. W Lidlu pojawił się kolejny hit. Kosztuje tylko 29,99 i pasuje każdej kobiecie

3. Lech Wałęsa przekazał smutną wiadomość. Współczujemy

W magazynie "Nature" pojawiła się równoległa opinia Marc Lipsitch i Kevin Ma z Instytutu Zdrowia Uniwersytetu Harvarda, którzy napisali, iż istniejące dane na temat sposobu, w jaki obostrzenia wpływają na rozprzestrzeniania się wirusa, są ograniczone i mogą służyć jedynie jako punkt wyjścia dla rządzących w przypadku podejmowania decyzji o wprowadzeniu kolejnych restrykcji.

Jak dodają naukowcy, ich badani wykazują, że nie ma potrzeby zupełnej blokady działalności społecznej oraz gospodarczej. Kluczową rolę w utrzymaniu kontroli miałyby być częściowe ograniczenia, zakrywanie ust i nosa oraz utrzymywanie dystansu społecznego. Ograniczenie maksymalnej liczby osób w najczęściej uczęszczanych lokalizacjach byłoby skuteczniejsze niż zupełne zamykanie gospodarki, a w dodatku zapewniałoby korzyści ekonomiczne.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Dlaczego kot ma kieszonki w uszach? Niewielu wie, jaka jest ich prawdziwa funkcja, oto rozwiązanie zagadki
  2. Robert Lewandowski kupił mamie prezent wart fortunę. Piękny gest, pani Iwona musi być zachwycona
  3. Wykryto nieprawidłowości w intratnym interesie Tadeusza Rydzyka, w akcji prokuratura. Reakcja służb jest zaskakująca
  4. Dziś wszedł w życie nowy zakaz obowiązujący wszystkich Polaków. Fatalne wiadomości, należy wiedzieć
  5. Grób legendy TVP doszczętnie zniszczony, trudno znaleźć go na cmentarzu. Bardzo przykry widok
  6. Naukowcy prognozują kiedy wrócimy do normalności po pandemii. Szybciej niż nam się wydaje
  7. Anita ze "Ślub od pierwszego wejrzenia" zaskoczyła internautów. Jeszcze nigdy nie pokazała podobnego zdjęcia
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Gazeta Prawna PL

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News