koronawirus domowa apteczka lek badania
Pexels Magda Ehlers
Joanna Szwalikowska - 6 Listopada 2020

Lek z domowej apteczki pomaga w walce z koronawirusem? Najnowsze badania zaskakują

Koronawirus w dalszym ciągu nie ustaje, a naukowcy dokładają wszelkich starań, aby odnaleźć lek, pomagający zwalczenie choroby. Czy to możliwe, że znajduje się on w naszej domowej apteczce? Najnowsze badania są zaskakujące.

Koronawirus z każdym kolejnym dniem atakuje tysiące osób na całym świecie. W Polsce od kilku tygodni sytuacja wygląda wyjątkowo poważnie. W związku z kolejnymi rekordami zachorowań, rząd nakłada kolejne obostrzenia, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa.

Z ostatniej chwili: nie żyje aktorka znana z największych hitów z TVP, TVN i PolsatuZ ostatniej chwili: nie żyje aktorka znana z największych hitów z TVP, TVN i PolsatuCzytaj dalej

Koronawirus nie ustaje. Czyżby lek na niego znajdował się w naszej domowej apteczce?

W środę premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej ogłosił kolejne obostrzenia, które zaczną obowiązywać Polaków już od jutra. Zamknięte zostały między innymi sklepy w galeriach oraz centrach handlowych z wyłączeniem sklepów spożywczych, aptek oraz drogerii. Niedostępne są również obiekty kultury, jak teatry, kina czy muzea. Od poniedziałku dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej przechodzą z kolei na nauczanie zdalne.

Pandemia koronawirusa zupełnie zmieniła naszą rzeczywistość. Naukowcy nieustannie pracują nad wynalezieniem szczepionki, która powstrzymałaby pandemię, a także skutecznych leków, które pomogłyby szybciej dochodzić pacjentom do zdrowia oraz ograniczyłyby śmiertelność.

W brytyjskich szpitalach rozpoczęły się dziś (6 listopada) badania kliniczne. Ich celem jest sprawdzenie, czy skuteczna w leczeniu koronawirusa może okazać się zwyczajna aspiryna, czyli lek, który znajduje się niemal w każdej domowej apteczce. W dodatku jest łatwo dostępny, a także bezpieczny.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Rodzice weszli rano do pokoju córeczki i zamarli, dziecko zniknęło. Miesiąc później dostali telefon i zaczęli płakaćRodzice weszli rano do pokoju córeczki i zamarli, dziecko zniknęło. Miesiąc później dostali telefon i zaczęli płakaćCzytaj dalej

Zdaniem naukowców, możliwe, że kwas acetylosalicylowy, czyli aspiryna jest w stanie pomóc zapobiegać komplikacjom, które związanie są z zakażeniem koronawirusem. Przede wszystkim chodzi przeciwdziałanie zakrzepom. Jest to jeden z częstych problemów, jakie wystąpiły u osób zakażonych.

- Sądziliśmy, że dodanie aspiryny będzie bardzo ważne, bo jest jasny powód, by wierzyć, że może ona pomóc, a do tego jest bezpieczna, niedroga i szeroko dostępna - powiedział prof. Peter Horby, jeden z naukowców, którzy zarządzają opisywanym projektem.

Działania w ramach projektu RECOVERY przeprowadzane są pod egidą Uniwersytetu Oksfordzkiego. Do tej pory zgłosiło się na nie już 16 tysięcy osób ze 176 szpitali w Wielkiej Brytanii. W ramach testów każdego dnia co najmniej 2 tysiące losowo wybranych osób, które są zakażone koronawirusem będzie otrzymywało dawkę 150 mg aspiryny.

Na końcu wyniki badań osób zażywających aspirynę zostaną porównane z wynikami osób, które jej nie zażywały w trakcie zakażenia, lecz otrzymywały standardową opiekę. Głównym materiałem do badań ma być śmiertelność w obu grupach po 28 dniach. Porównane zostaną także długość pobytu w szpitalu, a także konieczność używania respiratora.

Dzisiaj grzeje:

1. Nagle wprowadzono obowiązkowy test na koronawirusa dla Polaków. Niespodziewanie przykre informacje

2. Przed chwilą opublikowano ważne rozporządzenie. Nowe obostrzenia wejdą w życie za kilka godzin

3. Zakaz przemieszczania się na Boże Narodzenie? Premier Morawiecki zabrał głos w sprawie świąt

Autorzy badania twierdzą jednak, że zebranie odpowiedniej ilości informacji może potrwać nawet kilka miesięcy. W ramach REOVERY zostanie sprawdzona także skuteczność innych środków w terapii osób zakażonych koronawirusem. Będzie to m.in. osocze ozdrowieńców, przeciwciała monoklonalne firmy Regenron, antybiotyk azytromycyna, który jest szeroko dostępny, a także steryd deksametazon w niskich dawkach.

Brytyjskie badania do tej pory zdołały wykazać, że skuteczny jest deksametazon w większych dawkach. Dzięki temu lek został już zatwierdzony w użytku u zakażonych pacjentów przez urzędy w USA, a także Unii Europejskiej.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Próbowali nauczyć dziecko mówić. Nagle do akcji wkracza pies, niewiarygodna reakcja pupila rozweseli każdego
  2. Tragiczna wiadomość obiegła całą Polskę. Nie żyje Wojciech Włodarczyk, jego syn zginął tragiczną śmiercią
  3. Fatalne wiadomości dot. salonów kosmetycznych i fryzjerskich. Niektóre z nich muszą zostać zamknięte od zaraz
  4. Rząd miał wykupić chryzantemy od sprzedawców. Nagle okazało się, że wielu z nich nie dostanie pieniędzy, powód dobija
  5. Dziś premier oficjalnie ogłosił. Polacy zbyt długo musieli czekać, chodzi o największy szpital
  6. PS5 się wyprzedało. Sony potwierdza brak sprzedaży w dniu premiery
  7. Bardzo bliskie spotkanie z morskim stworem. Nagranie "połknięcia" kajakarek podbija internet
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Interia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News