Masz w domu konwalie? Lekarze biją na alarm, każdy musi wiedzieć, jakie mogą być konsekwencje

Masz w domu konwalie? Lekarze biją na alarm, każdy musi wiedzieć, jakie mogą być konsekwencje Źródło: satynek/Pixabay

Konwalie to kwiaty, które w Polsce pojawiają się w maju. Wiele osób ma je w swoich ogródkach i na działkach, wiosną rośnie też ich sprzedaż, co sprawia, że ozdabiają wile mieszkań w całym kraju. Jednak kwiaty, które nam tak bardzo przypadły do gustu mogą wyrządzić poważne szkody w naszym organizmie. Lekarze wciąż biją na alarm, by zachować szczególną uwagę.

Konwalie i ich zapach zna każdy z nas. Białe kwiaty o słodkim zapachu w maju pojawiają się na każdym rogu. Ich niska cena i dostępność sprawia, że wiele osób decyduje się na ich zakup. Niewiele osób jednak wie, jakie szkody mogą wyrządzić naszemu zdrowiu. Okazuje się, że potrafią być silnie trujące nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt. 

Konwalie symbolem czystości i skromności. Kto ich nie kocha?

Kwiaty, które pojawiają się w mieszkaniu, przede wszystkim mają je ozdabiać. Zieleń w mieszkaniu sprawia, że ludzie szybciej się relaksują i pozbywają stresu. Konwalie szczególną popularnością cieszą się na wiosnę, kiedy można je kupić w każdym sklepie czy na bazarku. 

Konwalie symbolizują czystość i skromność, przez co są bardzo często wykorzystywane w bukietach i wiankach na śluby oraz podczas pierwszej komunii. Niestety, mało kto zdaje sobie sprawę, że wszystkie części tych kwiatów są silnie trujące dla ludzi i zwierząt. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Konwalie nie są bezpieczne. Lekarze biją na alarm

Konwalie zawierają glikozydy. Substancje te odpowiadają za spowolnienie rytmu bicia serca. U ludzi mogą doprowadzić do arytmii, która może zakończyć się śmiercią. Zjedzenie nawet najmniejszego kawałka będzie tragiczne w skutkach dla małych dzieci i zwierzaków. 

Lekarze informują, że wypicie wody z wazonu, w którym stały konwalie może doprowadzić do zatrucia. Dla naszych psów i kotów trzymanie w domu tych roślin może wiązać się z ogromnym ryzykiem. Po spożyciu konwalii pierwszymi symptomami zatrucia będą wymioty, ból brzucha, biegunka, wysypka i zawroty głowy. Następnie pojawi się kołatanie serca, majaczenie i zaburzenia widzenia. 

Dzisiaj grzeje: 1. Wielki smutek w domu Marty Kaczyńskiej. Zwłaszcza córka bardzo przeżywa pożegnanie, został jej tylko jeden koń

2. Nie tylko za truskawki zapłacimy więcej niż zwykle. Cena czereśni przyprawia o zawroty głowy, musieliśmy spojrzeć dwa razy

W przypadku połknięcia konwalii należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Co więcej, jeżeli zdecydujesz się na postawienie konwalii w swoim domu, pamiętaj, by po każdym dotknięciu kwiatów umyć ręce. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Objawy mogące świadczyć o nowotworze. Nigdy ich nie lekceważ
  2. Media przekazały tragiczne informacje. Nie żyje piłkarski medalista olimpijski, wielka strata
  3. Wiadomo, jaki był sekret figury księżnej Diany. Stosowała dietę, kucharz wszystko ujawnił
  4. Pielęgniarka cały dzień chodziła w maseczce i ignorowała ból. Niedługo potem sama trafiła na ostry dyżur
  5. Władysław Hańcza zostawił żonę z niebywałego powodu. Najbardziej jednak dziwi, co miał zrobić potem
  6. Przenigdy nie kupuj chińskiego czosnku. Rozpoznasz, że nie jest z Polski po 3 ważnych szczegółach

źródło: pomysłodawcy

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News