W kwietniu tego roku, na aukcji zostanie wystawiony pamiętnik Johna F. Kennedy’ego. Przedmiot już teraz zwrócił uwagę mediów, wywołując kontrowersje z powodu niefortunnego wpisu o przywódcy Trzeciej Rzeszy.

Amerykanów po dziś dzień fascynuje postać zamordowanego prezydenta, Johna F. Kennedy’ego i mit ‚Camelotu’. Pamiątki związane z nim i jego rodziną wciąż cieszą się dużą popularnością.

Pamiętnik wystawiony na  aukcję liczy zaledwie 61 stron i pochodzi on z czasów z początków kariery dziennikarskiej przyszłego prezydenta. Pisał on wówczas dla gazety „Hearst” krótko po zakończeniu II wojny światowej. Zaledwie 28-letni Amerykanin przyjechał do Europy, by uczestniczyć w konferencji w Poczdamie razem z Jamesem Forrestalem, Sekretarzem Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.

Młody Kennedy trafił do Niemiec na kilka miesięcy po przegraniu przez nich wojny. Tak opisywał wtedy Adolfa Hitlera:

 – Miał w sobie to coś, z czego powstają legendy. Łatwo można zrozumieć, jak w ciągu kilku lat Hitler z osoby nienawidzonej, jaką jest obecnie, stanie się jedną z najważniejszych postaci, jakie kiedykolwiek żyły. On miał bezgraniczną ambicję, jeżeli chodzi o jego kraj, co sprawiło, że stał się zagrożeniem dla pokoju na świecie, ale w jego sposobie życia i sposobie śmierci była jakaś tajemnica, która będzie funkcjonować i rosnąć. – ocenił Kennedy.

Pamiętnik, był w posiadaniu asystentki Kennedy’ego z czasów, gdy był senatorem,  Deidre Henderson. Oddał go jej sam zainteresowany. W opisie aukcji podkreślono, że pomimo tego, że opinie młodego Kennedy’ego o Hitlerze mogą wydawać się wyrazem podziwu dla dyktatora, to nigdy nie sympatyzował z jego osobą ani jego poglądami. Pisząc, że Hitler miał w sobie „to coś, z czego powstają legendy”, odnosił się do otaczającej go tajemnicy, nie zaś zła, które zaprezentował światu. Henderson tłumaczy, że w całej twórczości Kennedy’ego nie ma śladu aprobaty dla nazizmu.

Kontrowersyjny fragment pojawił się już w 1995 roku w książce wydanej przez Henderson. Teraz na aukcji zostaną wystawione oryginalne zapiski. Ich wartość szacuje się na nawet 200 tys. dolarów.

...

Zobacz również