Kontrowersyjne słowa Kennedy'ego o Hitlerze

Kontrowersyjne słowa Kennedy'ego o Hitlerze Źródło: americancrisis.us

W kwietniu tego roku, na aukcji zostanie wystawiony pamiętnik Johna F. Kennedy'ego. Przedmiot już teraz zwrócił uwagę mediów, wywołując kontrowersje z powodu niefortunnego wpisu o przywódcy Trzeciej Rzeszy.

Amerykanów po dziś dzień fascynuje postać zamordowanego prezydenta, Johna F. Kennedy'ego i mit 'Camelotu'. Pamiątki związane z nim i jego rodziną wciąż cieszą się dużą popularnością.

Pamiętnik wystawiony na  aukcję liczy zaledwie 61 stron i pochodzi on z czasów z początków kariery dziennikarskiej przyszłego prezydenta. Pisał on wówczas dla gazety „Hearst” krótko po zakończeniu II wojny światowej. Zaledwie 28-letni Amerykanin przyjechał do Europy, by uczestniczyć w konferencji w Poczdamie razem z Jamesem Forrestalem, Sekretarzem Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.

Młody Kennedy trafił do Niemiec na kilka miesięcy po przegraniu przez nich wojny. Tak opisywał wtedy Adolfa Hitlera:

 - Miał w sobie to coś, z czego powstają legendy. Łatwo można zrozumieć, jak w ciągu kilku lat Hitler z osoby nienawidzonej, jaką jest obecnie, stanie się jedną z najważniejszych postaci, jakie kiedykolwiek żyły. On miał bezgraniczną ambicję, jeżeli chodzi o jego kraj, co sprawiło, że stał się zagrożeniem dla pokoju na świecie, ale w jego sposobie życia i sposobie śmierci była jakaś tajemnica, która będzie funkcjonować i rosnąć. – ocenił Kennedy.

Pamiętnik, był w posiadaniu asystentki Kennedy'ego z czasów, gdy był senatorem,  Deidre Henderson. Oddał go jej sam zainteresowany. W opisie aukcji podkreślono, że pomimo tego, że opinie młodego Kennedy'ego o Hitlerze mogą wydawać się wyrazem podziwu dla dyktatora, to nigdy nie sympatyzował z jego osobą ani jego poglądami. Pisząc, że Hitler miał w sobie "to coś, z czego powstają legendy", odnosił się do otaczającej go tajemnicy, nie zaś zła, które zaprezentował światu. Henderson tłumaczy, że w całej twórczości Kennedy'ego nie ma śladu aprobaty dla nazizmu.

Kontrowersyjny fragment pojawił się już w 1995 roku w książce wydanej przez Henderson. Teraz na aukcji zostaną wystawione oryginalne zapiski. Ich wartość szacuje się na nawet 200 tys. dolarów.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News