W jednej z bydgoskich parafii pojawił się wywołujący kontrowersje Grób Pański. Instalacja nawiązuje do problemów z jakim muszą zmierzać się imigranci z Bliskiego Wschodu docierający do Europy m.in. drogą morską. 

Na zaprezentowanej w parafii pw. św. Mikołaja instalacji widzimy Jezusa Chrystusa w pontonie, koło ratunkowe i latarnię morską, na której szczycie znalazła się monstrancja ( naczynie liturgiczne służące w liturgii katolickiej do umieszczania w nim konsekrowanej hostii).

 – „Dzisiaj Chrystus ma twarz uchodźcy”. Instalacja Grobu Pańskiego w parafii pw. św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie nawiązuje do dramatu uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy. To okazja do modlitwy za nas, za podejmujących ważne i kluczowe decyzje i samych uchodźców – poinformował ks. Edward Wasilewski z parafii pw. św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie.

Instalacja wywołała kontrowersje wśród wiernych parafii i internautów.

 – Poroniony Pomysł. Rozumiem potrzebę serca względem słabszych, ale modlić się za tych którzy umarli w drodze do Europy, by zabijać chrześcijan, w Święta Wielkiej Nocy?Tragedia. Kościół teraz jak nigdy, powinien się skupić na wzmocnieniu fundamentu chrześcijaństwa u młodych. Tą instalacją tylko zniechęci ksiądz. Mnie zniechęciło do przyjścia do parafii św. Mikołaja. I to bardzo – napisał na profilu księdza Wasilewskiego jeden z parafian.

 – Politically correct… a dlaczego nie ma instalacji tych dzieci poważnie rannych w Brukseli, z których ciał wyciągane są śruby i kawałki metali? które nie będą mogły chodzić? tej matki, która osierociła dzieci? to nie jest dramat? widziałem tych „uchodźców” na własne oczy w Słowenii…. nie chciałbym ich spotkać w ciemnej ulicy w moim mieście… widziałem Paryż w listopadzie niedaleko Gare du Nord i sikających młodych arabów na zamknięty kościół…. czy naprawdę tego potrzebujemy? czy to naprawdę ich dramat??? czy może nas, całej Europy która na to pozwala? – napisał kolejny.

Część wiernych i parafian zareagowała jednak pozytywnie.

 – To się nazywa inwencja twórcza. Jak zwykle strzał w 10-tkę i na czasie. Brawo Edwardzie. Wesołych Świąt – zachwycił się internauta.

Niektórzy wierni postanowili bronić ks. Wasilewskiego i zaprezentowanej przez niego instalacji Grobu Pańskiego.

 – Temat uchodźców jest kontrowersyjny. To fakt. Nie dajmy się jednak zwariować medialnym, a co gorsze – politycznym doniesieniom. Faktem jest to, że giną dzieci, całe rodziny uciekając przed wojną. Faktem jest też to, że wśród uchodźców są młodzi mężczyźni z zamiarami terrorystycznymi, którzy mają niepowtarzalną okazję by przeniknąć do Europy niezauważonymi. Ostatnie zamachy to jednak nie ich „dzieło”, nie tych którzy przybyli z uchodźcami. Więc… módlmy się za ofiary tego narastającego w świecie zła i za nawrócenie tych, którzy to zło szerzą – staje po stronie księdza jedna z internautek.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: edward wasilewski na fb

...

Zobacz również