Kontrole w Polsce
Pixabay.com gosiak1980
Monika Majko - 12 Stycznia 2021

Masowe kontrole w całej Polsce od teraz aż do połowy lutego. Posypią się mandaty, szukają najmniejszych uchybień

Jak poinformowała redakcja „Pulsu Biznesu”, Urząd skarbowy zaplanował masowe kontrole, które potrwają do połowy lutego. Urzędnicy mają karać surowymi mandatami, wszystko po to, by podreperować poaństwowy budżet, który mocno ucierpiał wskutek walki z pandemią koronawirusa.

Masowe kontrole w firmach już się rozpoczęły, a jak przekazali dziennikarze „Pulsu Biznesu”, fiskus nie będzie miał litości. Urzędnicy mieli otrzymać specjalne wytyczne, będą nakładać surowe mandaty, kary nie ominą nawet tych, którzy zawiesili działalność z powodu pandemii.

Kontrole już ruszyły. Fiskus nie będzie miał litości

- Mimo drugiej fali pandemii, nałożenia na obywateli restrykcyjnych obostrzeń, konieczności zachowywania dystansu, zamknięcia hoteli, pensjonatów, restauracji i centrów handlowych kierownictwo skarbówki postanowiło wysłać kontrolerów do firm. Szefowie izb administracji skarbowej przedstawili specjalne wytyczne podległym jednostkom, czyli urzędom celno-skarbowym - przekazał „Puls Biznesu”.

Kontrole w firmach rozpoczęły się 11 stycznia i mają potrwać do 29 stycznia 2021 roku.Jak informuje portal, „fiskus nie odpuści nawet firmom, które zawiesiły działalność z powodu pandemii. Wejdzie do nich w okresie 1-15 lutego 2021 roku”.

Masowe kontrole przeprowadzane przez urzędników skarbówki nie są niczym nowym, jednak organizowanie takich akcji w czasie kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa budzi spore kontrowersje. Zdziwieni wytycznymi z góry są nawet sami kontrolerzy.

Właśnie przekazano tragiczne informacje. Nie żyje wielki Polak, bardzo smutneWłaśnie przekazano tragiczne informacje. Nie żyje wielki Polak, bardzo smutneCzytaj dalej

- Takie akcje nie były niczym dziwnym w wakacje, kiedy sprawdzano punkty gastronomiczne w nadmorskich kurortach albo w zimie w kurortach narciarskich. Zadziwiające jest jednak ruszenie do firm teraz [...] To niebezpieczny pomysł na szukanie dodatkowych pieniędzy - przekazał anonimowo w rozmowie z „Pulsem Biznesu” jeden z pracowników KAS.

- Nie ulega wątpliwości, że chodzi o nałożenie jak największej liczby mandatów karnych na przedsiębiorców, u których stwierdzone zostaną jakieś uchybienia. [...] Państwowa kasa jest w kiepskim stanie i fiskus na siłę szuka pieniędzy - przekazał z kolei w rozmowie z portalem Jerzy Matini, doradca podatkowy.

Ministerstwo Finansów wskazało w odpowiedzi na zapytanie o cel i zakres kontroli, skierowane do resortów przez redakcję „Pulsu Biznesu”, że sprawa dotyczy warsztatów samochodowych, wulkanizacji i wymiany opon, a inspektorzy mają sprawdzić, czy przedsiębiorcy zainstalowali kasy online.

Dokument z wytycznymi, który otrzymały regionalne oddziały KAS, nie zawiera jednak informacji, kogo mają dotyczyć kontrole oraz nie precyzuje tego, w jakim zakresie mają zostać przeprowadzone.

Obecnie przedsiębiorca może odmówić przyjęcia mandatu od skarbówki. W takim wypadku sprawa o ukaranie zostanie skierowana do sądu. Niedawno jednak posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt, która ma znieść możliwość odmowy przyjęcia mandatu.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Interia/Money

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News