Już dziś obywatele Wielkiej Brytanii zdecydują czy dalej chcą być członkiem Unii Europejskiej. Emocje sięgają zenitu, szczególnie po opublikowaniu ostatniego sondażu. Z badania Ipsos Mori dla „Evening Standard” wynika, że różnica jest naprawdę niewielka. Jakie mogą być konsekwencje opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię dla Polski i Polaków? Zwolennicy Unii są przerażeni, przeciwnicy wskazują zaś, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii doprowadzi do efektu domina i jej końca, co według nich jest dobre dla Polski. 

Jeśli chodzi o Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii: Nasi rodacy w sondażach jasno deklarują się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii. Przeciwnego zdania jest tylko 13 proc. respondentów. Polacy obawiają się przede wszystkim utraty przywilejów socjalnych, zatrudnienia, wzrostu niechęci wobec imigrantów oraz konieczności opuszczenia kraju. Jednakże, tylko 2 proc. Polaków deklaruje, że w takim wypadku wróci do ojczyzny.

Jednakże, nie jest pewne, że po ewentualnym wyjściu z Unii brytyjska administracja odbierze Polakom przywileje, a firmy zatrudniające naszych rodaków będą zmuszone zmieniać ich sytuację. Według najmniej prawdopodobnego wariantu, wszystko zostanie po staremu. Zmiany dotkną zapewne studentów z Polski, którzy będą musieli płacić za brytyjskie uczelnie więcej, czyli tyle ile Rosjanie, Japończycy czy Amerykanie. Na polskie kieszenie są to astronomiczne kwoty.

Inny scenariusz zakłada, że Polacy zachowają swój status do 2018 roku, czyli ewentualnego faktycznego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii, więc będą mieli czas na przygotowanie się do nowych warunków. Niestety, jest wysoce prawdopodobne, że wymogiem pozostania w Wielkiej Brytanii będzie specjalne pozwolenie lub nawet obywatelstwo.

Najgorszy scenariusz zakłada, że Polacy będą musieli w trybie szybkim opuścić Wielką Brytanię. Tak będzie, jeśli brytyjski rząd zdecyduje się na pilne wprowadzanie ograniczeń już po zakończeniu referendum. Na pewno pojawi się wiele kwestii spornych takich jak uznawanie prawa jazdy, dyplomów polskich uczelni czy specjalizacji zawodowych. To wszystko gwarantowała Unia.

Jeśli chodzi o Polskę: Wielka Brytania opuszczając Unię Europejską może wyznaczyć początek jej końca. Dla jednych do dobra wiadomość, dla innych dramat. Na pewno w tej drugiej grupie jest zdecydowana większość polskich pracowników, którzy wybrali zatrudnienie w innych państwach członkowskich. Nie chodzi tylko o przywileje socjalne, ale również o ujednolicenie wymagań czy równe akceptowanie dyplomów.

Jednakże, Polskę czekają również inne konsekwencje. Jeśli chodzi o rozgrywki polityczne, z Unii wycofa się duży gracz co wzmocni pozycję Niemiec i Francji. Ponadto, eksperci alarmują, że Brexit oznacza dla Polski osłabienie złotego, utratę inwestorów oraz mniej pieniędzy z budżetu Unii.

Polscy eurosceptycy przekonują, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii zapoczątkuje jej koniec, co ich cieszy. Zwolennicy Unii boją się, że zachwiany zostanie europejski ład.

 Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

...

Zobacz również