Dowództwo batalionu Azow, który przez ostatnie 242 dni bronił lotnisko w Doniecku, poinformowało o wycofaniu się z zajmowanych pozycji z uwagi na ogromne zniszczenia obiektu.

Z kolei ukraińskie ministerstwo obrony utrzymuje, że część lotniska nadal jest pod kontrolą sił rządowych a rzecznik ATO (operacji antyterrorystycznej) powiedział, że „nie potwierdza i nie zaprzecza” informacjom płynącym z Doniecka.

„Ukraińscy żołnierze, którzy bronili portu lotniczego w Doniecku, zostali zmuszeni do wycofania się z miejsca, które jeszcze przed rokiem było pięknym lotniskiem. Saga jego heroicznej obrony trwała 242 dni. To dłużej niż obrona Stalingradu i dłużej niż obrona Moskwy w czasie wielkiej wojny ojczyźnianej. To dłużej, niż czasami okres całej wojny” – czytamy w oświadczeniu dowództwa batalionu Azow.

Walki o lotnisko w Doniecku trwały od maja zeszłego roku. 21 stycznia siły separatystów wysadziły pozostałości zabudowań na terenie lotniska co skłoniło dowództwo batalionu Azow do wycofania się z obrony obiektu z uwagi na brak miejsc, w których żołnierze sił rządowych mogliby się schronić.

źródło: polskieradio.pl

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.