Kobiety udzieliły komunii w podwarszawskiej parafii. "Profanacja, ohyda spustoszenia"

Kobiety udzieliły komunii w podwarszawskiej parafii. "Profanacja, ohyda spustoszenia" Źródło: youtube.com/Jacek R

Komunia święta stanowi najważniejszą część mszy świętej. Niezmiennie od wieków w kościele katolickim udzielana jest przez księży - mężczyzn. Warszawska parafia postanowiła złamać tę tradycję, co spotkało się ze skandalem i oburzeniem.

Komunia święta to ważny element każdej mszy świętej. W naszej kulturze tylko mężczyźni mogą pełnić funkcje kapłańskie, a co za tym idzie, tylko oni mogą uczestniczyć w udzielaniu sakramentów wiernym. Nic dziwnego, że decyzja warszawskiej parafii spotkała się z brakiem akceptacji ze wszystkich stron. Padły ostre słowa w sprawie uczestniczących we mszy świętej kobiet.

Komunia udzielona przez kobiety sprowokowała zażartą dyskusję

To, co stało się w parafii świętego Detkensa w Warszawie jeszcze długo nie ucichnie. Parafia na swoim profilu na Facebooku pochwaliła się niezwykłymi gośćmi:

- Dziś nadzwyczajny dzień! Nasze misjonarki z Brazylii złożyły kolejne przyrzeczenia zakonne! Świętowaliśmy z nimi - poinformowali wiernych.

Pojawiły się zdjęcia i nagranie, które nie uszło uwadze ludzi. Internauci nie kryli swojego oburzenia, dając wysyp własnych opinii w komentarzach:

- Tylko wyświęcone ręce mogą rozdawać ciało Chrystusa! - można przeczytać pod wpisem.

- (...) Znieważają Ciało Pana Naszego i Wyzwoliciela Jezusa Chrystusa! :( (...) - załamywała ręce kolejna osoba.

- Panie zmiłuj się nad nami i wybacz tę profanację, dopomóż zaś, by osoby za to odpowiedzialne poniosły konsekwencje - wtórowała komentarzom inna.

- To jest bardzo duże nadużycie. Proboszcz nie ma prawa łamać norm ustalonych przez Episkopat - pisał ksiądz profesor Piotr Tomasik z UKSW.

Zdania są podzielone

Osoby, które były na opisywanej mszy, nie są negatywnie nastawione do decyzji proboszcza.

- Byłem tam dzisiaj, widziałem. To była najpiękniejsza, najbardziej wzruszająca msza, na jakiej byłem w Polsce (a jakie w ostatnich latach wielokrotnie miałem okazję oglądać w innych krajach). A tu, niestety, same głosy z piekła - napisał obecny na mszy internauta.

- Nie widzę w tym nic złego. W Anglii kobiety prowadzą mszę, udzielają chrztu i komunii. Co prawda to w kościele anglikańskim ale to też jest kościół katolicki - argumentowała kolejna osoba.

Co sądzą o tym inni księża?

- Zdziwienie. Choć nie zdziwienie, że miało to miejsce akurat u księdza Wojtka Uważam, że to nieroztropność, bo z takich rzeczy wynikają raczej zamieszania niż pokój. Co zresztą widać - powiedział dziennikarzom ksiądz doktor Paweł Gwiazda, proboszcz Parafii Opatrzności Bożej na Ochocie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Idzie nowe, a my nie jesteśmy przygotowani na taką rewolucję. Te reakcje pokazują, że jesteśmy hermetycznie zamknięci - wypowiadał się kolejny duchowny, tym razem z Pomorza.

- Tylko od razu wywołuje się burza, bo ludzie nie mają świadomości. To są kobiety ze wspólnoty, które mają prawo udzielać komunii świętej. Na Zachodzie jest to normalne. Byłem w parafiach w USA, tam normalną rzeczą jest, że kobiety udzielają komunii świętej (...) Tu chodzi o wrażliwość Polaków. Nie ma w tym nic złego. Jestem w stanie to zrozumieć. Polacy chcą, by komunii udzielały osoby duchowne - komentował inny warszawski ksiądz.

Jak widać temat bulwersuje jedynie wiernych, którzy są przyzwyczajeni do tradycji. Księża są w tej kwestii bardzo tolerancyjni.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. TVP: Nie żyje piękna dama. Została znaleziona MARTWA w pokoju hotelowym
  2. Ś.p. Izabela Skrybant-Dziewiątkowska spisała MILIONOWY testament! Wiadomo, kto go odziedziczy, opadną Wam szczęki
  3. Zenek Martyniuk nie może już dłużej milczeć. Ujawnia, jak było naprawdę z jego synem
  4. Sensacyjne doniesienia zagranicznych mediów. Księżna Kate będzie mieć czwarte dziecko?!
  5. Opadną Wam szczęki. Dominika Gwit mocno schudła, wygląda jak petarda (Zdjęcia)
  6. Porażające oświadczenie byłego polskiego premiera. Lekarz zdiagnozował u niego nowotwór

Źrodło: NaTemat

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News